Akné v dospělosti
  1. Úvod
  2. PŘEČTĚTE SI
  3. Akné
  4. Akné v dospělosti
19.08.2018
Akné

Akné v dospělosti

V období puberty jsme více či méně trpělo aknózní pletí všichni. Těšili jsme se, až se překlene plus mínus dvacátý rok života a tyto problémy budou za námi. Co když to ale nekončí? Jaká je příčina?

Hormony a akné

Akné, které nás trápí v pubertálním období je většinou zapříčiněno hormonální nerovnováhou v těle. Nemáme tedy správný poměr mužských a ženských hormonů v těle, rosteme a vyvíjíme se a naše hormonální hladina se tak teprve srovnává. Kromě akné nás tak, nebo spíše naše okolí, pozlobí také výkyvy nálad a další problémy spojené s hormony.
Tento stav však u někoho může přetrvávat také v dospělosti. Každé tělo je zcela individuální, tudíž pro každého platí jiná příčina akné v dospělosti. Ženy často utlumí akné díky hormonální antikoncepci. Avšak pokud ji vysadí, může se akné znovu objevit také v dospělosti, klidně i po třicítce. Přírodním stabilizátorem hormonů je pak například pohyb a fyzická aktivita. Ta uvolňuje endorfiny, tzv. hormony štěstí, a produkuje progesteron i testosteron v těle, v závislosti na pohlaví.

Jak působí strava na akné

Klíčová může být také strava. Ne jednou bylo veřejně řešeno, že například některé méně kvalitní kuřecí maso obsahuje příliš mnoho hormonů - hlavně to, které pochází z umělých chovů slepic. Také nekvalitní mléko je plné hormonů a faktem zůstává, že mléko bylo od přírody stvořeno pro mláďata a malé děti, avšak ne pro dospělé jedince. Konec konců člověk je jediným savcem, který mléko pije po celý život. Ostatní savci jej konzumují jen do doby, kdy je to potřeba k vývinu.

Kromě "veřejně známých hormonálních zdrojů stravy" jsou zde další potraviny, které mohou zapříčinit akné v dospělosti. Nejedná se teď o jídlo plné hormonů, ale o různé alergeny, které opět působí na každého individuálně. Ačkoliv je ovoce plné přírodního cukru a vitamínů, můžeme se po něm "osypat" nebo mít akné. Způsobují to například jahody, maliny, kiwi a další. Pokud tedy nejste přímo alergikem, můžete pozorovat svou pleť v závislosti na stravě, abyste zjistili, zda vám také něco nedělá dobře na pleť.
Všeobecně pak ke zdravé pleti nepřispívá nezdravá strava. Tedy fastfoody, čokoláda, brambůrky a další tučné a tělu nic nedávající potraviny.

Péče o pleť

Důležitým bodem je péče o pleť. Jak často se dámy odličujete a jak často nosíte make-up? Make-up ucpává póry a může tak způsobit akné. Jindy ale může pleť zahojit. Záleží jakým druhem akné trpíte. Jsou-li to černé tečky, pak byste neměly nosit make-up denně. Naopak, pokud trpíte spíše "boláky", může vám takový make-up uzavřít póry a otevřené ranky zhojit.
Péčí o pleť se dále myslí také pravidelné odličování. Pokud se neodličujete, necháváte všechnu špínu a nečistotu na pokožce, ta se vstřebává a tvoří tak akné. Naše pleť j vystavována různým výparům, šaháme si na obličej a ne vždy umytou rukou, převlékáme se a přetahujeme oblečení přes hlavu, potíme se, apod. To vše zkrátka musí pryč a je potřeba si večer obličej důkladně vyčistit například micerální vodou či jiným přípravkem.
Také si najděte ochranné krémy, které vás chrání právě před nečistotami z běžného života a zabraňují tvorbě vrásek, nebo to alespoň redukují, jelikož vás chrání před UV zářením. Slovní spojení "vhodný ochranný krém" je však na místě. Pokud zvolíte špatný krém, pleť se vám může více mastit a začne tak tvořit opět více akné. Naopak jiný krém vás třeba vysuší či ucpe vaše póry a zapříčiní vznik černých teček - pleť nebude dýchat. Pokud stále tápete a nevíte jaký máte typ pleti, nebo si jen nejste jisti, poraďte se s dermatologem, který zanalyzuje vaši pleť a najde vhodné řešení na míru.

Genetika a akné

Bohužel, někdy bohudík, odborníci se shodují, že až 50% akné v dospělém věku zapříčiňuje genetika. Tudíž, pokud má vaše maminka problémy s akné i po čtyřicítce, pravděpodobně tomuto problému budete čelit také (pokud tedy netrpí aknózní pleti kvůli výše uvedeným důvodům). A toto se týká jak žen, tak mužů. Boj proti genetickým predispozicím není snadný, ale prevence jako správná strava a péče o pleť opět udělají své.

Odbornost je na místě

Návštěva odborníka je vhodná. Trpíte-li aknózní pletí v dospělosti, není něco v pořádku. Zkušený dermatolog pak dokáže určit jaký máte typ pleti, rozklíčovat situaci a zjistit co zapříčiňuje akné právě u vás a v neposlední řadě pleť vhodně ošetřit. Také vám vybere vhodné krémy a pokud budete chodit na kosmetiku pravidelně, může vám akné až zcela vymizet.

Tipy, rady, triky

Akné trápilo lidi vždy. Není to jen dnešní dobou, kdy nosíme make-up od útlého věku či smogem v ovzduší. Existují tedy různé receptury na přírodní masky, jak si od akné dopomoci třeba doma a ne v péči kosmetiček.
Přírodní zdroje
Přírodním zdrojem je například jablíčko, které pokožku skvěle hydratuje. Patří sem ale také oleje, které ji promastí a mají hojivé účinky. U olejů si možná jen dávejte pozor na použité množství, pokud máte mastnou pleť.
TIP
Nastrouhejte jedno menší jablko, smíchejte ho s tvarohem a přidejte polévkovou lžíci olivového oleje. Směs naneste na vyčištěnou pleť a nechejte dvacet minut působit.
U olejů je zde pak velká tolerance - lze použít také arganový olej, kokosový, ricinový či mandlový. Opět se můžete poradit s odborníkem, nebo sami analyzovat vaši pleť a zjistit, co vám nejlépe vyhovuje. Každopádně přírodní rostlinné oleje mají téměř všechny blahodárný vliv na naši pleť.
TRIK
Na černé tečky pak skvěle působí tzv. černá maska. Chcete-li však být alchymisty a namíchat si masku doma, zvolte vejce a želatinu v prášku, které smícháte. Pokud chcete přidat olej, tak jen kapku. Tato směs totiž ztuhne na obličeji a při jejím sundání vytáhne vše, co máte ucpáno v pórech. Nenanášejte přes obočí.
RADA
Pokud trpíte zarudlou pletí, známou radou je například obklad z okurek, který příjemně chladí a pleť zklidní i osvěží zároveň. Stejně tak můžete rozkrojit hrozny a položit na obličej, nebo jej spíše potírat.
-L.H.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena