- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Co je vlastně kůže a proč o ni musíme pečovat?
Kůže je orgán, který je na rozdíl od většiny ostatních vidět. Snadno podle jejího stavu odhalíte věk, ale i zdraví lidí kolem vás a zejména je i indikátorem prokaždého z nás. Odráží nejen fyzický, ale i psychický stav každého jedince. Většinou ji ale bereme jako samozřejmost. Za zkrášlovací prostředky často utrácíme nemalé finanční částky a je na čase, aby jsme věnovali i samotnému zdraví pokožky minimálně stejnou péči. Čím zdravější a kvalitnější pokožka, tím menší budou vaše investice do zakrývání nežádoucích projevů stárnutí či špatné pleti.
Krásná pleť
Většina z nás touží po pleti v dokonalém stavu po celý život. Životní cyklus, naše prostředí, náš životní styl, zvyky a okolí na ni ale mají velký vliv a udržování krásné pleti se proto často jeví jako nedosažitelný cíl. Samotná kůže se mění sama o sobě, prochází různými stádii, nahrazonemocnění a problémy. K co nejlepšímu stavu naší pleti můžeme přispět nejen zodpovědným životním stylem - pohybem, dobrou stravou, eliminací konzumace nadměrného alkoholu a kouření, ale také kvalitní přírodní péčí a používáním kvalitních krémů.
VŠE O KŮŽI
Kůže je velice komplexním orgánem. Je největším orgánem těla, má velké množství funkcí a také hraje nejrůznější role. Je takovým naším nepropustným obalem, přes který se nedostane voda ani dovnitř ani ven a pomáhá tak chránit naše vnitřní orgány.
CO JE TO KŮŽE
Kůže je živou tkání, která se z vnější neustále odlučuje a sama obnovuje. U člověka zabírá plochu asi dva metry čtvereční a váží přibližně pět kilo. Její nejtenčí část je na očních víčkách a rtech a nejsilnější je naopak na ploskách našich nohou.
FUNKCE KŮŽE
Mezi největší funkci kůže patří její ochranná role. Chrání tělo proti mikoorganismům a látkám, které jí musí projít, jako jsou všechny bakterie a také škodlivé chemikálie. I proto je dobré zvážit druh pečující kosmetiky, který chcete používat. BioAroma má to nejčistší a nejkvalitnější složení, které vaše tělo bez problémů přijme. Jestliže se totiž na pokožku a dovnitř dostane potenciální škodlivá látka, zasáhne škára, která je protkaná cévami a bílé krvinky by se měly s nezvanými hosty vypořádat.
Kůže pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu. V chladném prostředí se hladké svaly ve stěně kožních cév stáhnou a chloupky se postaví a vytváří tak jemnou vrstvu teplého vzduchu. V teple se krevní cévy naopak rozšíří a potní žlázy začnou produkovat pot, který se odpařuje a organismus tak ochlazuje.
Receptory v kůži vnímají bolest, dotek, teplotu a také neustále vysílají signály do mozku.
Z čeho se kůže skládá?
Pokožka se skládá ze dvou hlavních vrstev: epidermis a dermis.
EPIDERMIS, kterou nazýváme pokožkou je tenká zevní vrstva, která prochází neustálým procesem odumírání a obnovy. Její povrch je tvořený odumřelými buňkami, které jsou vyplněny zrohovatělou látkou zvanou keratin. Tyto buňky, kterým se také říká keratinocyty, napomáhají ochranné funkci kůže. V epidermis se také nacházejí melanocyty. To jsou buňky, které produkují melanin, barvivo, které organismus chrání před ultrafialovými paprsky a zbarvuje pokožku.
TIP: Zpomalující se proces obnovy pokožky povzbudíte tělovým peelingem.
DERMIS, kterou česky nazýváme škára, je silnější a hlubší vrstva. Obsahuje menší množství vody a její hlavní složkou je kolagen. Kolagen je pevnou vláknitou bílkovinou, jejíž produkce se s narůstajícím věkem snižuje. Dermis je tvořena množstvím elastických vláken složených z elastinu, díky kterému je ohebná, roztažitelná a pružná. Kolagen i elastin se časem poškozují a lámou a naše kůže tak ochabne a tvoří se vrásky. V dermis jsou také umístěny vlasové váčky obalující vlasové kořínky. Každý vlas tedy vyrůstá otvorem v epidermis. Škára obsahuje také mazové žlázy, které produkují maz, který zvláčňuje povrch kůže a chrání je před vlhkem. Najdeme zde i potní žlázy, které nás zbavují odpadních látek.
TVORBA KŮŽE
Kožní buňky se tvoří ve spodní části epidermis a pohybují se směrem nahoru. Jakmile se ale blíží nahoru, tak odumírají a stávají se součástí nejvrchnější vrstvy, která je ta pro nás viditelná část kůže. tyto zrohovatělé buňky se odlučují, třeba při koupání, nebo běžným třením oblečení o pokožku. Každý den ji dokonce ztrácíme miliony. Nahrazují jí nové vrstvy. Přeměna živých buněk v odumřelé kožní šupinky u zdravého člověka trvá přibližně 21 až 40 dní a stárnutím se prodlužuje.