Co je vlastně kůže a proč o ni musíme pečovat?
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999,00 Kč a máte dopravu na Zásilkovnu ZDARMA
19.01.2019
Beauty tipy

Co je vlastně kůže a proč o ni musíme pečovat?

Kůže je orgán, který je na rozdíl od většiny ostatních vidět. Snadno podle jejího stavu odhalíte věk, ale i zdraví lidí kolem vás a zejména  je i indikátorem prokaždého z nás. Odráží nejen fyzický, ale i psychický stav každého jedince. Většinou ji ale bereme jako samozřejmost. Za zkrášlovací prostředky často utrácíme nemalé finanční částky a je na čase, aby jsme věnovali i samotnému zdraví pokožky minimálně stejnou péči. Čím zdravější a kvalitnější pokožka, tím menší budou vaše investice do zakrývání nežádoucích projevů stárnutí či špatné pleti.


 

Krásná pleť

Většina z nás touží po pleti v dokonalém stavu po celý život. Životní cyklus, naše prostředí, náš životní styl, zvyky a okolí na ni ale mají velký vliv a udržování krásné pleti se proto často jeví jako nedosažitelný cíl. Samotná kůže se mění sama o sobě, prochází různými stádii, nahrazonemocnění a problémy. K co nejlepšímu stavu naší pleti můžeme přispět nejen zodpovědným životním stylem - pohybem, dobrou stravou, eliminací konzumace nadměrného alkoholu a kouření, ale také kvalitní přírodní péčí a používáním kvalitních krémů.

 

VŠE O KŮŽI

Kůže je velice komplexním orgánem. Je největším orgánem těla, má velké množství funkcí a také hraje nejrůznější role. Je takovým naším nepropustným obalem, přes který se nedostane voda ani dovnitř ani ven a pomáhá tak chránit naše vnitřní orgány.

 

CO JE TO KŮŽE

Kůže je živou tkání, která se z vnější neustále odlučuje a sama obnovuje. U člověka zabírá plochu asi dva metry čtvereční a váží přibližně pět kilo. Její nejtenčí část je na očních víčkách a rtech a nejsilnější je naopak na ploskách našich nohou.

 

FUNKCE KŮŽE

Mezi největší funkci kůže patří její ochranná role. Chrání tělo proti mikoorganismům a látkám, které jí musí projít, jako jsou všechny bakterie a také škodlivé chemikálie. I proto je dobré zvážit druh pečující kosmetiky, který chcete používat. BioAroma má to nejčistší a nejkvalitnější složení, které vaše tělo bez problémů přijme. Jestliže se totiž na pokožku a dovnitř dostane potenciální škodlivá látka, zasáhne škára, která je protkaná cévami a bílé krvinky by se měly s nezvanými hosty vypořádat.

Kůže pomáhá regulovat naši tělesnou teplotu. V chladném prostředí se hladké svaly ve stěně kožních cév stáhnou a chloupky se postaví a vytváří tak jemnou vrstvu teplého vzduchu. V teple se krevní cévy naopak rozšíří a potní žlázy začnou produkovat pot, který se odpařuje a organismus tak ochlazuje.

Receptory v kůži vnímají bolest, dotek, teplotu a také neustále vysílají signály do mozku.


 

Z čeho se kůže skládá?

Pokožka se skládá ze dvou hlavních vrstev: epidermis a dermis.

EPIDERMIS, kterou nazýváme pokožkou je tenká zevní vrstva, která prochází neustálým procesem odumírání a obnovy. Její povrch je tvořený odumřelými buňkami, které jsou vyplněny zrohovatělou látkou zvanou keratin. Tyto buňky, kterým se také říká keratinocyty, napomáhají ochranné funkci kůže. V epidermis se také nacházejí melanocyty. To jsou buňky, které produkují melanin, barvivo, které organismus chrání před ultrafialovými paprsky a zbarvuje pokožku.

 

TIP: Zpomalující se proces obnovy pokožky povzbudíte tělovým peelingem.

 

DERMIS, kterou česky nazýváme škára, je silnější a hlubší vrstva. Obsahuje menší množství vody a její hlavní složkou je kolagen. Kolagen je pevnou vláknitou bílkovinou, jejíž produkce se s narůstajícím věkem snižuje. Dermis je tvořena množstvím elastických vláken složených z elastinu, díky kterému je ohebná, roztažitelná a pružná. Kolagen i elastin se časem poškozují a lámou a naše kůže tak ochabne a tvoří se vrásky. V dermis jsou také umístěny vlasové váčky obalující vlasové kořínky. Každý vlas tedy vyrůstá otvorem v epidermis. Škára obsahuje také mazové žlázy, které produkují maz, který zvláčňuje povrch kůže a chrání je před vlhkem. Najdeme zde i potní žlázy, které nás zbavují odpadních látek.

 

TVORBA KŮŽE

Kožní buňky se tvoří ve spodní části epidermis a pohybují se směrem nahoru. Jakmile se ale blíží nahoru, tak odumírají a stávají se součástí nejvrchnější vrstvy, která je ta pro nás viditelná část kůže. tyto zrohovatělé buňky se odlučují, třeba při koupání, nebo běžným třením oblečení o pokožku. Každý den ji dokonce ztrácíme miliony. Nahrazují jí nové vrstvy. Přeměna živých buněk v odumřelé kožní šupinky u zdravého člověka trvá přibližně 21 až 40 dní a stárnutím se prodlužuje.

(edo)
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2022 Všechna práva vyhrazena