Esenciální olej JALOVEC a jeho využití
  1. Úvod
  2. PŘEČTĚTE SI
  3. Esenciální oleje
  4. Esenciální oleje v kostce - JALOVEC a jeho využití

Esenciální oleje v kostce - JALOVEC a jeho využití

Jalovec byl využíván již lidmi v období prehistorickém, tento fakt byl doložen nalezišti u švýcarských jezer. Jalovec byl využíván zejména jako vykuřovadlo - staří Řekové jej využívali jako účinný nástroj proti epidemiím, naproti tomu Tibeťané jej používali k ceremoniálním účelům. Mnohé civilizace věřily, že dokáže odhánět zlé duchy. Ve středověku platil jalovec za všelék (na Balkánském poloostrově je tak vnímám dodnes), například ve francouzských nemocnicích bylo jeho pálení využíváno v boji proti šíření neštovic.

Jalovec se vyskytuje hojně na území Chorvatska, Bosny a Srbska, ale nalezneme ho v celé Evropě.

 

Esenciální olej z jalovce a zdraví

Hlavním účinkem jalovcového oleje je podpora toku lymfy a odvod zplodin látkové přeměny z těla, jedná se tedy o čistící účinek. Proto je jalovcová silice využívána v mnoha masážních olejích i dalších kosmetických přípravcích.

Jalovec má dále zklidňující, sedativní, diuretický a antiseptický účinek, posiluje žaludek, zmírňuje menstruační bolesti, revmatismus a urychluje hojení ran. Esenciální olej z jalovce je prohřívací a prospívá při chronické únavě, dále prospívá lidem se studenými končetinami a bolestmi zad.

Silice se užívá jednak ve formě masáží, dále například ve formě obkladů, kdy teplé obklady se hodí na bolesti zad, menstruační bolesti či revmatismus, naproti tomu studené obklady se hodí na bolest hlavy a otoky. Silici můžeme samozřejmě také inhalovat a pro případ zmírnění rýmy a nachlazení. Jalovcový olej je nedráždivý a lze jej používat i ve vyšších koncentracích a to např. až 10%.

 

Působení jalovcového oleje na psychiku

Jalovcové velice svěží, ostré aroma je psychologicky spojeno se schopností rozpouštět a čistit, přičemž se samozřejmě jedná se o duchovní očistu. Jalovec celkově narušuje psychologickou stagnaci a pro svoji schopnost stabilizace vůle je vhodný pro osoby, které si připadají opomíjenéi a jejich myšlenky se točí kolem starostí, napětí a traumatických vzpomínek, dále pro osoby, které se cítí nepochopeny ze strany okolí, trpí nízkým sebevědomím a stahují se do sebe a pozadí. Jalovec těmto osobám pomáhá zbavit se starostí, obav ze selhání, pomáhá zbavit se stagnace a izolace, nahrazuje je otevřeností. Pomáhá překonávát chuť na alkohol, při nutkání k pití, rozetřete 2 kapky jalovce v dlani s inhalujte.

 

EO Jalovec v péči o pleť

Jalovec se používá v kosmetice zejména při péči o nečistou, aknózní pleť, dále o pleť postiženou nejrůznějšími dermatitidami a ekzémy. Jalovcová silice působí jednak antisepticky, astringentně a dále pak odvádí toxiny, tonizuje pleť a urychluje hojení ran. V neposlední řadě jalovec brání tvorbě jizev. Používá se například také pro eliminací otoků, např. opuchlého obličeje například ve formě pleťové vody či tonika, případně obkladu. Na celulitidu a oteklé nohy se používá ve formě masážního oleje či krému.

Jalovcová silice se doporučuje kombinovat například se santalem, bergamotem, levandulí, rozmarýnem a citrusy.

Jalovci by se měly vyhnout těhotné ženy. Osoby se zánětem ledvin by si neměly jalovcovou silici „ordinovat“ samy, měly by se poradit s odborníkem.

 

ESENCIÁLNÍ OLEJ JALOVEC V PRODUKTECH BIOAROMA :

Upozornění

Tento článek slouží pouze pro informační účely. Pokud máte zdravotní problémy,jste těhotná nebo kojící žena, poraďte se o využití bylin a jejich výtažků s odborníkem.

Autor: Bára Pavelková

Zdroje:

Praktická aromaterapie, B. Nováková, Z. Šedivý; Praha:Pragma, 1996

Aromaterapie pro léčení duše, G. Mojay; Praha: Alternativa, 2013

Lexikon přírodní medicíny, A. Iburg; Dobřejovice: Rebo, 2008

Bobulovité, užitkové a léčivé rostliny, J. Grau, R. Jung, B.Münker; Praha: IKAR, 1996

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena