- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
K čemu slouží esenciální oleje - 1.díl
Využití esenciálních olejů je různorodé. Slouží k známým praktikám aromaterapie pro psychické uvolnění mysli, ale také k méně povědomým činnostem. Užívají se například při masáži, k fyzickému uvolnění se, lze je inhalovat za speciálních podmínek, ale také z nich vyrobíte voňavý sprej. Pojďme se podrobněji podívat na to, kdy a jak esenciální oleje používat.
Na co si dát pozor
Začněme raději tím, jak esenciální oleje nepoužívat. Rozhodně je nekonzumujte! Nejen že by vám olej přivodil silnou nevolnost, ale některé z nich mohou být také pro lidský organismus jedovaté, až smrtelné. Esenciální olej tedy do kuchyně rozhodně nepatří.
Pokud je chcete použít přímo na pokožku, například pro masáž, je třeba je ředit. Chcete-li tedy využít olej na masáž, zřeďte jej s dalšími nosnými oleji, popřípadě s vodou (tak vyrobíte také sprej).
Abyste zachovali vůni esenciálního oleje, můžete si vybrat některý z nosných olejů pro ředění, který nemá silné aroma. Většinou je to klasický mandlový olej či jojobový nebo také avokádový.
Pokud hodláte masírovat například oblast spánků hlavy, pro menší ředění platí, že na každou lžíci vody či nosného oleje lze použít přibližně 3-5 kapek esenciálního oleje, že předpokladu že se jedná o dospělého člověka. U dětí je to pouze jedna kapka na 4 lžíce vody či nosného oleje.
Pokud chcete provést masáž celého těla či vyrobit tělový sprej, pak volte způsob přípravy jednoprocentního roztoku. Tedy na jednu lžíci oleje či vody v případě spreje, připadne pouze jedna kapka esenciálního oleje.
Esenciální uvolňující koupel
Milujete plnou vanu, která krásně voní? Pak si můžete dopřát uvolňující koupel pro tělo i mysl, za praktik aromaterapie, pomocí esenciálního oleje.
Jak jsme již zmiňovali, pro masáž či sprej na celé tělo, se esenciální olej ředí s vodou či nosným olejem v poměru 1:1 (1 kapka esenciálního oleje : 1 lžíce vody).
Stejně tak můžete napustit svou vanu. Nejdříve smíchejte nosný olej s esenciálním v doporučeném poměru tak, abyste se vyhnuli přímému kontaktu esenciálního oleje s pokožkou. Poté můžete do soli do koupele použít cca 3-5 kapek esenciálního oleje. Dbejte na to, abyste měli ve vaně dostatečné množství napuštěné vody. Pokud si nejste jisti poměrem, použijte jen jednu z těchto dvou uvedených metod.
Esenciální olej jako „lék“
Esenciální oleje se neužívají nezředěné přímo na pokožku těla z toho důvodu, že mohou pokožku podráždit. Avšak jsou případy, kdy je toto možné. Například tea tree olejíček působí hojivě a protizánětlivě na nehtové infekce dolních končetin. Tuto aplikaci, ostatně i jako další léčebné aplikace, je však lepší konzultovat se svým lékařem.
1. Úleva při bolestech hlavy
Pokud trpíte na častou bolest hlavy či migrénami, zkuste svému lékaři navrhnout, zda by vám nepomohla aroma masáž hlavy.
V tomto případě smíchejte dle výše uvedeného postupu roztok pro masáž hlavy a spánků. Příjemný je například levandulový olej či zázvorový.
Směs se aplikuje na spánky hlavy, čelo a na zátylek. Jemnými krouživými pohyby pak vmasírujte nanesenou směs a každý dotek zhluboka prodýchávejte.
2. Aknózní pleť
Také nadměrný výskyt akné lze hojit pomocí tea tree olejíčku. Jak již víte, tea trea má hojivé a protizánětlivé účinky, což skvěle působí na aknózní pleť. Nenanášejte jej však čistý/nezředěný na pleť. Připravte si čistící gel z esenciálního oleje.
Proto, abyste vytvořili čistící emulzi bude potřeba aloe vera gel, který taktéž výborně hojí pleť i menší ranky na pokožce, a 5 kapek tea tree olejíčku. Poté směs můžete vmasírovat krouživými pohyby pomocí prstů či vatové tyčinky na pokožku. Trvanlivost této směsi je cca jeden týden, pokud bude ve vakuovaném obalu a skladována v ledničce.
3. Klidný spánek
Také pokud trpíte nespavostí nebo se často budíte, mohou vám esenciální oleje pomoci. Pro takové případy se užívá esenciální levandulový olej (uvolňuje a navodí stav relaxace), popřípadě heřmánkový (přírodní sedativum) či olej ze šalvěje (obsahuje narkotické látky). Insomnii sice tyto oleje neléčí, ale díky nim se alespoň lépe vyspíte nebo rychleji usnete.
Pro tuto „spánkovou léčbu“ je potřeba použít vaporizér, do kterého před spaním přidáte pár kapek olejíčku. Pro ještě větší pocit uvolnění a nastavení relaxace se doporučuje také aroma koupel (návod výše), popřípadě masáž chodil pomocí směsi z esenciálního oleje.
Pozor si dejte na nevhodnou volbu esenciálního oleje do koupele či pro masáž. Olejíčky jako jsou rozmarýn, cypřiš, grep, citron nebo peprmint, totiž dodávají energii a rozjasňují mysl.
To však ani zdaleka není vše, jak lze esenciální olej použít. V dalším díle si odhalíme jiné léčebné metody a triky. Prozatím můžete vyzkoušet masáž hlavy, těla, aroma koupel, vytvořit si tělový sprej, zbavit svou pleť akné či zakusit klidného spánku.
- L.H.