Konec odulosti! Zadržuje i vaše tělo přebytečnou vodu?
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999,00 Kč a máte dopravu na Zásilkovnu ZDARMA
26.01.2019
Beauty tipy

Konec odulosti! Zadržuje i vaše tělo přebytečnou vodu?

Vaše tělo je z šedesáti procent tvořeno vodou, ale co se stane pokud je ve vašem těle vody ještě více? Tento jev, který známe jako zadržování vody neboli edém, otok, se projevuje při nadměrném shromažďování v našem těle. Pokud si čas od času všimnete, že máte oteklé kotníky nebo ruce, zejména třeba po delším letu letadlem nebo dlouhé cestě autem, je velmi pravděpodobné, že vaše tělo vodu zadržuje.

Proč se tak naše tělo chová?

Seznámíme vás s několik nejběžnějšími důvody pro zadržování vody v těle a také jejími projevy. Můžete tak snadno vypozorovat, jestli se tento problém i vás. Nakonec vám nabídneme také kroky, které podniknout, abyste se jí zbavily. Zadržování vody často způsobuje, že se cítíme tlustší a těžkopádnější, než opravdu jsme. Když se nám jí podaří z těla vyloučit, může to být pocitově stejný rozdíl jako kdybyste zhubli o pár přebytečných kil.

Běžné důvody zadržování vody

Naštěstí nejde o žádné závažné problémy.

  • Dlouho bez pohybu stojíte: Sezení nebo stoj na jednom místě bez dostatku pohybu může snižovat regulaci a proudění tělesné mízy.

  • Menstruace  a hormonální změny.

  • Konzumace příliš slaných jídel. Sůl má za následek zadržování vody, což samozřejmě tento celkový problém zhoršuje.

  • Vedlejší účinek předepsaných léků.

  • Těhotenství.

Projevy zadržování vody

Můžete zadržovat  vodu a ani o tom nemusíte vědět. Neznamená to, že jste celí oteklí. Podívejte se, jaké další projevy.


NAFOUKNUTÉ BŘICHO

Společným a nejzjevnějším rysem je otok, zejména v oblasti břicha. Velice zjevné to je v období před menstruací, kdy si přijdete, že se nemůžete najednou vejít ani do vašich oblíbených kalhot. Voda vyplní vaše dutiny a tkáně. Takové nafouknutí byste měli rozeznat od nafouknutého břicha po příliš velké večeři. Vaše bříško se bude chovat spíše jako měkký nafouklý polštář.


OTEKLÉ NOHY A CHODIDLA

Při nedostatku pohybu se voda usadí ve vašich dolních končetinách, jako jsou nohy a chodidla. Znáte to, ponožky vám zanechají silný otlak a boty byste potřebovali alespoň o půl čísla větší. Můžete si udělat malý test, pokud zatlačíte na místo, které vám připadá oteklé  a zůstane tam otlak, máte opravdu co dočinění s nezdravým zadržováním vody.


OTEKLÝ OBLIČEJ

I váš obličej přemíru vody rychle ukáže. Váš obličej je kulatější, oči jsou oteklé bez zjevného důvodu. Můžete to přičítat tomu, že jste se špatně vyspali. Ale přímou příčinou je opět voda. Nedávno jsme psali také o spojení konzumace alkoholu a vaší pokožce. Více se dočtěte ZDE.

 

ZTUHLÉ KLOUBY

Ani vaše klouby nebudou s přemírou vody spokojené, budou nezvykle ztuhlé. Tekutina se střádá v dutinách okolo vašich kloubů a ty se pak hůře pohybují, díky zvýšenému tlaku, který na ně působí.


 

VAŠE VÁHA SKÁČE NAHORU A DOLŮ

Pokud pozorujeme, že váha nám jednoduše skáče nahoru a dolů a třeba i během pár dnů najednou vážíte o tři kila méně či více. Nebude to tím, že jste zhubli nebo ztloustli. Váha odráží množství tekutiny. Proto to také na začátku diety často vypadá, že jste zázračně zhubli deset kilo během dvou týdnů. pravda je ale jinde.  Při dietě se často snižuje množství přijímaných karbohydrátů. Ty ale váží vodu a při snížení jejich příjmu se voda rychleji odbourá.

Jak se přebytečné vody zbavit?

Naštěstí lze zadržování vody snadno napravit jednoduchou změnou životosprávy. Tady máte několik snadných tipů.


OMEZENÍ SOLI

Jak ukázaly studie, tak sůl neboli chlorid sodný zadržují v buňkách vody, takže logicky pak voda zůstává v celém těle. Vyzkoušejte omezit slané a pamatujte na to, že sůl číhá také ve většině sladkostí. Nahraďte sporné potraviny na pár dnů čerstvou zeleninou, ovocem abyste měli jistotu, co do sebe dostáváte. Můžete tak lépe zhodnotit rozdíl.

 

NAVÝŠENÍ PŘÍJMU DRASLÍKU

Draslík je důležitým minerálem, která nám pomáhá regulovat tekutiny v těle. Když nemá tělo dostatečný příjem draslíku, zvyšuje se hladina sodíku (tedy zadržování). Navýšení příjmu potravin obsahující draslík pomáhá jejímu vyloučení. Mezi tyto potraviny patří banány, avokáda, červená řepa, špenát a mnoho dalších.


HOŘČÍK

Za množství energie, kterou máme, ale také za syntézu bílkovin v těle je odpovědný hořčík. I tady platí, že navýšení jeho příjmu pomáhá v obdobích, kdy jsme náchylnější srovnat tělo na tu správnou notu. Tady pomůže dokonce hořká čokoláda, listová zelenina, oříšky a semínka. Dopřejte si také bylinnou koupel z rostliny Malotira. Má močopudné a antioxidační účinky, které vašemu tělu prospívají.


PIJTE BYLINNÉ ČAJ

Malotira zmiňovaná pro koupel má silný močopudný účinek a proto nenajdete při vylučování nadbytečné vody lepšího pomocníka. Připravte si lahodný bylinný nálev, který můžete upíjet po celý den. Vypijte alespoň tři šálky denně, aby se dostal požadovaný účinek. Alternativou může být také čaj z pampelišky, který má podobný účinek.


SNÍŽENÍ PŘÍJMU KARBOHYDRÁTŮ

Zaměřte se na konzumaci minimálně zpracovaných potravin. Dejte raději si čerstvé potraviny v nezpracované podobě jako je maso, zelenina, ovoce. Příjem karbohydrátů se sníží společně se zadržovanou tekutinou. Vyhněte se především sladkým svačinkám, chipsům, ale také pečivu a hotovým jídlům v krabičce. raději také volte organické potraviny.


PIJTE VÍCE VODY

Tato rada může znít paradoxně, ale je to tak. Čím více vody svému tělu pravidelně dodáváte, tím méně má potřebuji ji uchovávat. Z těla se vyplaví přebytečný sodík způsobující zadržování. dejte si ale pozor, abyste měli dostatečný přísun ostatních minerálů a vitamínů, ty se totiž mohou společně se sodíkem také vyplavit.

(edo)


Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2022 Všechna práva vyhrazena