BioAroma kosmetika I bioaroma.cz
03.05.2021
Lifestyle

Květen - srdce

Srdce je podle čínské medicíny vládcem všech orgánů a ovlivňuje nás na fyzické, emoční i duchovní úrovni. Co rovnováhu srdeční energie narušuje a jak ji můžete podpořit?

Mysl jako centrum duše a našich emocí

Srdce je místem, kde podle TCM sídlí shen.

Slovo shen se dá přeložit mnoha způsoby - mysl, duch, duše, bůh, vědomí, vitalita… Jde o jednu z nejdůležitějších “látek”, principů či energií, které proudí v našem těle. Řídí naše myšlení, vědomí sebe sama, naše vhledy, emoce, vůli i paměť. Někdy se proto shen přezdívá také “mysl srdce”.

Pokud je shen a naše srdce v rovnováze, jsme schopni jasně a racionálně myslet, jsme klidní, vyrovnaní a dokážeme navazovat a udržovat harmonické vztahy s druhými. Při nerovnováze může docházet mimo jiné k:

  • nespavosti
  • podrážděnosti
  • zhoršenému soustředění
  • depresi a úzkosti
  • emocionálním poruchám
  • zhoršení dlouhodobé paměti
  • nadměrnému pocení
  • nepravidelnému, slabému nebo naopak příliš intenzivnímu srdečnímu tepu

Srdce a emoce

Hlavní emocí srdce je radost. Přestože jde o pozitivní emoci, je potřeba ji držet v určitých mezích. Jakákoliv nerovnováha se totiž podepisuje na zdraví našeho srdce i dalších orgánů. Nedostatek radosti vede ke smutku a melancholii, která způsobuje "uzavírání" srdce a narušuje správný tok energie. Přemíra radosti zase způsobuje, že srdce vyzařuje příliš velké množství energie a dochází k přílšnému namáhání.

Srdce a tenké střevo

Každý orgán v tradiční čínské medicíně má přiřazený element jin nebo jang. Každý jinový orgán je spojený do dvojice s jangovým a vzájemně se ovlivňují. Srdce je jinový orgán, jehož jangovým protějškem je tenké střevo. Orgány nejsou sice propojeny anatomicky, ale spojují je energetické dráhy, kterými proudí naše životní energie - čchi.

Když se některá emoce v srdci “zasekne”, může vytvářet škodlivé horko. Tenké střevo přes svou dráhu a dráhu močového měchýře odvádí uvízlé emoce z těla ven zbavuje tak tělo horkosti. Na fyzické rovině se tento proces odvádění horka může projevovat pálením při močení nebo záněty močového měchýře.

Jazyk jako okno do duše

Srdce je považováno za vládce všech orgánů a kromě tenkého střeva je spojený i s dalšími orgány a částmi těla. Za “okno do srdce” je považovaný jazyk - pokud je srdce zdravé, jazyk má zdravou červenou barvu, neobjevují se na něm žádné neobvyklé čáry, praskliny nebo puchýřky. 

Kromě toho je srdce propojené také s reproduktivním systémem. U žen je srdce propojeno s dělohou skrz bao mai (cévy dělohy). Proudění energie touto dráhou ovlivňuje plodnost, pravidelnost menstruace a (ne)náročnost porodu.

Jak podpořit zdraví srdce?

Přidejte do jídelníčku červené potraviny

Podle TCM pomáhají červené potraviny vyživovat srdce tím, že vyrovnávají ztrátu jang energie v těle. Do své stravy proto zařaďte potraviny jakou jsou rajčata, třešně, červené fazole, meloun, jablka nebo třeba jahody. 

Hýbejte se

Pasivní, sedavý životní styl má nepříznivý vliv na zdraví naší kardiovaskulární soustavy a na zdraví srdce. Čínská medicína doporučuje zařadit jemné cvičení, zaměřené na proudění energie v těle, jaké je tai chi, qigong nebo jóga.

Dopřejte si dostatek odpočinku

Tak jako je pro zdraví srdce důležitý pohyb, je důležitý i odpočinek. Zejména pokud prožíváte ve svém každodenním životě velké množství stresu, je nezbytné vyhradit si pravidelně alespoň chvíli sama pro sebe a uvolnit svoje tělo i mysl. Užijte si třeba domácí relaxační masáž s aromaterapeutickým masážním olejem Evergetikon nebo si napusťte teplou vanu a přidejte do ní pár kapek levandulového, bergamotového a/nebo pomerančového éterického oleje.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena