- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- péče o pleť
- Přírodní kosmetika
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- Péče o pleť
- čistá příroda
- akné
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- vrásky
- problematická pleť
- peeling
- anti-aging péče
- léčba akné
- suchá pleť
- masáže
- stres
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- výživa pro vlasy
- Beauty tipy
- těhotenství
- boj proti stárnutí
- výživa pro pleť
- péče o tělo
- zdraví
- pigmentové skvrny
- nachlazení
- boj proti celulitidě
- těhotenství a děti
- děti
- mastná pleť
- spánek
- odličovací olej
- šalvěj
- arganový olej
- avokádový olej
- Esenciální oleje
Nevíte si rady?
Léčba nachlazení přírodní cestou
Soustředit se budeme na tymián, eukalyptus a oregano. Nejprve si povíme něco málo o léčivých vlastnostech těchto bylin a následně o možných způsobech využití jak bylin, tak esenciálních olejů.
Tymián
Tymiánová silice je výrazně antibakteriální a antimykotická. Esenciální olej se skvěle hodí k podpoře vykašlávání a podpoře pocení či k podpoře tvorby bílých krvinek a tím pádem k posílení celkové obranyschopnosti organismu. Inhalace tymiánu je velice vhodná při zánětech dutin, kdy zlepšuje výrazně sekreci hlenu, pro tento účel je vhodné tymián kombinovat s heřmánkem. Tymiánové koupele pomáhají při infekčních chřipkách a dále pak při rýmě, kašli, akutních bronchitidách a dokonce i bolestech v krku. Esenciální olej prokrvuje tkáně v oblasti hrudníku, čímž se zvyšuje sekrece hlenu. Inhalaci je vhodné praktikovat rovněž na noc, kdy napomáhá dýchání a klidnějšímu spánku. Pokud nechcete mít přes noc zapálenou svíčku v aromalampě, je možné kápnout silici například na polštář nebo do misky s vodou, kterou postavíte na topení.
Tymián je možné používat také vnitřně jako tymiánový čaj nebo do čaje kápněte 2 kapky esenciálního oleje .
Co se týče čaje, tento popíjíme několikrát (4 – 6x) denně a doslazujeme medem. Vodu s tymiánem přivedeme k varu a poté louhujeme asi 10 minut.
Eukalyptus
Tato silice se výrazně uplatňuje jako podpůrný prostředek v oblasti nosních, ušních a krčních onemocnění, kdy usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho také snižuje horečku, mírní bolesti hlavy. Eukalyptus má silné antiseptické, antivirové a protistafylokokové účinky. Uvádí se, že rozprašovací emulze 2% eukalyptové silice zahubí 70% stafylokoků ve vzduchu. Kromě nachlazení a problémů s dýchacími cestami se eukalyptus rovněž uplatní při střevních potížích, kdy působí protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity.
Eukalyptovou silici je vhodné inhalovat – můžeme například do horké vody nakapat 2 kapky silice a poté pod ručníkem vdechovat páru. Tento olej je vhodné při nachlazení a dýchacích potížích kombinovat právě s výše zmiňovanou tymiánovou silicí. Stejně tak můžeme využít eukalyptovou silici do horké koupele.
Eukalyptový olej můžete rovněž nakapat například do vazelínového základu nebo základního oleje a vtírat do partie hrudníku. Tato směs ulevuje při kašli a umožňuje volně dýchat.
Oregano
Působí antibakteriálně, snižuje horečku, při inhalaci mírní infekce dýchacích cest, ulevuje při chřipce, zánětech dutin a bronchitidě. Oreganová silice skvěle zastavuje kašel, kdy její inhalace na noc přináší výraznou úlevu. Oregano je skvělé i pro malé děti.
Při infekčních chorobách je vhodné popíjení oreganového čaje, kdy 1 lžíci oregana přelejeme asi 2 deci vroucí vody a 10-15 minut necháme louhovat. Kromě nachlazení ulevuje čaj také při psychickém napětí a stresu.