- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Letní péče o Vaše vlasy
Suché, poškozené vlasy bez života, patří mezi negativní stránky letních měsíců. Sluníčko, mořská voda, chlor v bazéně i nevhodná péče o vlasy, se výrazně podepisuje na jejich kvalitě. Vyzrajte letos na všechny rizikové faktory, a vraťte se z letní dovolené s dokonalým hárem.
Noste ochranu hlavy
Klobouk, kšiltovka nebo šátek je při pobytu na sluníčku prvním krokem, jak předejít letnímu poškození vlasů. Při dlouhém pobytu na sluníčku totiž UV paprsky poškozují proteinové vazby ve vlasech, které potom ztrácí svou pevnost a elasticitu. Vlasy jsou suché, dehydratované a je těžké je zkrotit. Díky nedostatku přirozeného mazu a hydratace se špatně rozčesávají, elektrizují a cuchají se.
Vždy si vlasy předem navlhčete
Naše vlasy fungují jako houba. Při namočení vlasů do slané mořské vody nebo chlorované vody v bazéně, tak do sebe vstřebávají všechny obsažené látky. Zatímco slaná voda má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví (obsahuje důležité minerály, urychluje hojení, zbavuje zánětů), dlouhé máčení vlasů v moři způsobuje jejich vysoušení a oslabení. Chlorovaná voda pro změnu může u světlých vlasů vést k nechtěnému zelenému nádechu - chlor totiž reaguje s dalšími kovy, obsaženými ve vodě a celá tato směs se nabaluje na naše vlasy.
Abyste těmto nechtěným účinkům letních dní předešly, vlasy si vždy předem navlhčete čistou vodou. Použijte sprchu na koupališti nebo na pláži nebo se případně vybavte vlastním sprejem s čistou vodou a v průběhu dne vlasy přestříkávejte. Pokud vlasy náhodou i tak zezelenají, naneste po celé délce směs vody a jedlé sody, nechte chvíli působit a poté smyjte šamponem.
Nezapomínejte na kondicioner
Myjete si často vlasy šamponem a zapomínáte na kondicioner? Potom děláte velkou chybu. Jeho úkolem totiž zdaleka není pouze napomáhat rozčesávání, ale má stejně důležitou roli v péči o vlasy, jako samotný šampon. Při mytí šamponem je vnější obal vlasu jemně "narušen". Právě v tu chvíli by měl přijít na scénu kondicioner, který vlasy opět vyhladí, vyrovná jejich optimální pH a uzamkne hydrataci uvnitř vlasu. U barvených vlasů kondicioner navíc předchází rychlému blednutí barvy.
O všechny typy vlasů se postará třeba bio vlasový kondicioner s vitamínem E a Aloe Vera od Evergetikon.
Nezatěžujte vlasy chemií a horkem
Vlasy v létě ohrožuje řada vnějších vlivů a je proto vhodné, vyhnout se všem ostatním faktorům, které by mohly poškození vlasů jen zhoršit. Snažte se proto používat šetrnou přírodní kosmetiku, která se postará o mytí i výživu Vašich vlasů zároveň. Vyhněte se naopak zatěžujícím a vysušujícím látkám, jako jsou:
- Dimethicone
- Parabeny
- SLS
- Diethanolamine (DEA)
- Minerální olej
Při stylingu vlasů šetřete s laky a tužidly, které vlasy zatěžují a z dlouhodobého hlediska paradoxně zbavují objemu. Stejně tak omezte používání horka (žehlení, natáčení kulmou) a namísto něj si na noc zapleťte copánky pro přidaný objem a přirozené vlny.
Vyzkoušejte bylinné oplachy
I v dnešní době, plné speciální vlasové kosmetiky, znovu začínáme objevovat staré triky našich babiček. Jedním z nich jsou i bylinné oplachy. Ty pomáhají vlasy hydratovat, vyhlazovat a dodávají jim zdravý lesk. Konkrétní bylinky potom mohou vlasy přirozeně ztmavovat nebo naopak zesvětlovat, zbavují lupů a stimulují růst vlasů.
Jak na to? 2-3 lžíce vybrané bylinky (nebo jejich směsi) přelijte 2 hrnky horké vody, přikryjte a nechte cca půl hodiny louhovat. Poté výluh zceďte a po mytí s ním přelijte vlasy. Nechte pár minut ve vlasech působit a poté smyjte čistou vodou. A jaké bylinky vybrat?
- Oregano - usnadňuje rozčesávání, pomáhá proti lupům a podráždění pokožce hlavy
- Tymián - zlepšuje prokrvení pokožky hlavy, stimuluje růst a dodává vlasům lesk
- Bazalka - hydratuje, dodává vlasům lesk a stimuluje růst
- Měsíček - zklidnění podráždění, dodává vlasům lesk, vhodný pro světlé a rezavé vlasy
- Heřmánek - pečuje o suchou pokožku hlavy, zklidňuje podráždění
- Pampeliška - vyživuje suché vlasy, dodává jim lesk a zbavuje suchých lupů
- Bezinka - pečuje o suché, poškozené vlasy
Zapojte rostlinné oleje
Rostlinné oleje jsou výborným zdrojem důležitých živin, které mohou výrazně zlepšit kvalitu vlasů. Kromě toho, že jsou už obsažené v přírodních šamponech a kondicionérech, je můžete pro extra péči zařadit i samotné. Stačí pár kapek oleje po mytí vmasírovat do konečků nebo si připravit olejovou masku - olej aplikujte rovnoměrně do vlhkých vlasů, jemně vmasírujte i do pokožky hlavy a nechte působit alespoň 10-15 minut (nebo klidně přes noc). Poté vlasy důkladně umyjte Vaším běžným šamponem a kondicionérem.
Mezi vhodné oleje pro zdravé vlasy patří:
- kokosový olej
- bambucké máslo
- jobový olej
- mandlový olej
- olivový olej
TIP: Domácí masku můžete vylepšit také pár kapkami esenciálního oleje. Pro suché, poškozené vlasy vyzkoušejte třeba esenciální olejíček z tea tree, levandule, santalového dřeva, růže nebo tymiánu.
Dodejte vlasům výživu pomocí masky
V letních dnech potřebuje pokožka i vlasy extra péči a ochranu. Stejně tak, jak sáhnete po pleťové masce, dopřejte výživný zábal jednou týdně i Vašim vlasům. Vyzkoušejte třeba obnovující masku s avokádovým olejem a bambuckým máslem od Evergetikon. Maska intenzivně regeneruje poškozené vlasy, zaceluje roztřepené konečky a posiluje vlasová vlákna po celé délce.