- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Odkud se vzala aromaterapie?
O aromaterapii jste již určitě slyšeli. Mnozí z nás ji praktikují doma, přímo ve svém obýváku či ložnici. Avšak málokdo ví, jak dalece sahá její původ, ve kterých civilizacích byla oblíbenou praktikou a jaký měla kdysi význam, oproti významu nynějšímu.
Kořeny aromaterapie
Aromaterapie má kořeny sahající do hluboké historie, přibližně 6000 let dozadu. Byla oblíbená jak v Číně, tak u starověkých Řeků, Římanů a Egypťanů.
Ve starověkých kulturách se aromaterapie začala praktikovat nejdříve zejména jako rituál a vyjádření vděku bohům. Například v Číně byla aromaterapie součástí obřadů i rituálů, kdy se pálily především bylinky, pálená aromatická dřeva a vonné tyčinky. Později se bylinky a oleje staly součástí také medicíny a kosmetiky. V Číně byla dochována nejstarší kniha o medicíně, kterou napsal Shen Nung, přibližně kolem roku 2700 př.n.l.
Egypťané zase věřili, že pomocí vůně aktivují vyšší síly. Esenciální oleje pak používali také k balzamování svých pozůstalých. Nejčastěji se v Egyptě používaly oleje z myrhy, kadidla, skořice, cedru a jalovcových bobulí. Své využití, kromě medicíny a kosmetiky, nalezly esenciální oleje v Egyptě také v oblasti parfumářství.
Důležitou zemí, z hlediska medicíny, pak bylo Řecko. Zde se bylinky i vonné oleje užívaly nejen při obřadech, ale také v lékařství. Lékařskou aromaterapii začali rozvíjet již před 2000 lety. Velký pokrok pak nastal ve 13. stol.př.n.l., kdy řecký lékař Asklépios začal užívat bylinky také pro operace a léčení. Využíval jejich hojivých vlastností a Řekové si jeho zásluh vážili natolik, že ho v řecké mytologii označili za boha léčení.
Dále se zde objevovali slavní léčitelé a myslitelé, tak trochu i alchymisté, jako byl Hypokratés (400 př.n.l) zvaný „otec medicín“. Věřil, že pevné zdraví přinese každodenní vonná koupel a aroma-masáž. Knihu o léčivých esenciálních bylinách vydal lékař Theofrastos a další, o praktickém používání bylinných léčiv, lékař Pedaciem Dioscoridem. Jeho kniha byla po dobu 1200 let respektována lékaři ze západního světa, jako hlavní informační zdroj o bylinném léčitelství.
Novodobá historie
Teprve v 19. století se začaly zkoumat efekty esenciálních olejů evropskými vědci a lékaři. Náhodný, avšak velký objev, učinil chemik Rene Maurice Gattefossé ve Francii, kolem roku 1900. Při pokusech si ošklivě popálil ruku, a jako instinkt ji ihned ponořil do nejbližší kádě s tekutinou. Byl překvapen, že popálenina se rychle zahojila, neměl žádnou infekci, dokonce nezůstala ani jizva po zranění. Jednalo se totiž o kádi s levandulovým olejem. Tento chemik se označoval za vynálezce pojmu aromaterapie („aroma“ = vůně, „terapie“ = péče) a v roce 1937 vydal knihu Gattefossé’s Aromatherapy.
Studie dále pokračovaly a lékaři čím dál více praktikovali léčitelství pomocí bylinek. Avšak až v 70. a 80. letech minulého století se stala aromaterapie součástí alternativní léčby po celém světě.
Aromaterapie v obýváku
Pokud toužíte po tom, abyste také okusili kouzlo aromaterapie, nemusíte chodit daleko. Pořiďte si aroma lampu, do které nakapete pár kapek vybraného olejíčku.
Vonných olejů je nesčetné množství a už jenom jejich příjemná vůně má své okouzlující a uvolňující účinky (já například miluji kokos). Avšak pokud chcete praktikovat aromaterapii za nějakým účele a opravdu zklidnit mysl, odbourat stres, uvolnit dýchací cesty či zlepšit spánek, vybírejte olejíčky pečlivě. Zde je menší doporučující seznam olejů, které jsou nejvyhledávanější všemi uživateli.
- Odbourání stresu: levandule, vanilka, růže
- Chrápání: majoránka, tymián, cedrové dřevo
- Stavy závratí, mdlob: bazalka, zázvor, levandule, šalvěj, myrt, mandarinka, cypřiš, rozmarýn, růže
- Bolesti hlavy: levandule, zázvor, eukalyptus
- Uvolnění dýchacích cest: eukalyptus, máta, citron
- Klidný spánek: levandule, heřmánek, šalvěj
- Soustředěnost/rozjasnění mysli: grep, citrón, peprmint, cypřiš, rozmarýn
Lucie Holásková