BioAroma kosmetika I bioaroma.cz
 1. Úvod
 2. PŘEČTĚTE SI
 3. Lifestyle
 4. Otužováním ke zdraví a psychické pohodě
19.04.2021
Lifestyle

Otužováním ke zdraví a psychické pohodě

Otužování má pozitivní vliv na celý náš organismus. Kromě toho, že nás po ránu dokáže pořádně nabudit a nakopnout naši energii, také dokáže podpořit naši imunitu a zlepšit současně i stav naší pokožky. Jak otužování na tělo působí a jak s ním začít?

Chladem pro zdraví

Posílení imunity

Šok, který studená voda způsobuje, stimuluje leukocyty (bílé krvinky), které mají za úkol v těle bojovat proti infekci a chránit tak organismus před běžnými onemocněními jako je chřipka a nachlazení. 

Hnědý tuk a hubnutí

Vystavení chladu v našem těle podporuje tvorbu hnědého tuku. Ten se nachází v oblasti kolem ramen, v horní části hrudníku a na trapézách. Hnědý tuk chrání tělo před prochladnutím a důležitý je proto zejména u miminek a s přibývajícím věkem jeho podíl v našem těle klesá. V dospělosti si totiž teplotu v chladném podnebí reguluje samo, a to třesem. Ať už probíhá na mikro úrovni a není vlastně vidět, nebo se tělo viditelně klepe (třeba když v zimě vyjdeme ven jen v tričku a někde musíme dlouho stát).  

Nové studie ale ukazují, že lidé, kteří mají v těle více hnědého tuku, jsou po mnoha stránkách zdravější a vitálnější. Hnědý tuk totiž pro tvorbu tepla potřebuje velké množství energie, pomáhá tak spotřebovávat kalorie a působí jako prevence obezity.

Regenerace svalů

Studené sprchy a ledové koupele také hojně využívají vrcholoví sportovci. Chladná voda totiž snižuje záněty ve svalech, pomáhá vyplavovat kyselinu mléčnou a urychluje regeneraci po náročném tréninku.

Zdravá pokožka

Studená voda pomáhá zmírnit nepříjemné svědění a další projevy podrážděné pokožky. Pokud je proto vaše pokožka citlivá a má sklon k podráždění, měly byste se obecně vyhýbat příliš horkým sprchám a vanám. Ty totiž kůži činí ještě citlivější. Studená voda současně stahuje rozšířené kožní póry, zbavuje pokožku otoků a zarudnutí. 

 

Otužování pomáhá také snižovat stres, což může také podpořit léčbu chronických kožních onemocnění jako je akné, psoriáza nebo dermatitida

Silné vlasy

Otužování příznivě působí také na kvalitu vlasů. Posiluje a zaceluje vlasové kutikuly a oproti horké vodě vlasy nezbavuje přirozené vrstvy mazu, který vlasy zvláčňuje a poskytuje jim ochranu před vnějšími vlivy.

Vliv na psychiku

Energie a soustředění

Dotek studené vody s pokožkou zrychluje cirkulaci krve hlubších tkáních, čímž se snaží udržet svou optimální tělesnou teplotu. Zrychluje se srdeční tep, snižují se zánětlivé procesy a dochází také k podpoření naši pozornosti. 

Otužování nás také vede k hlubšímu dýchání, čímž se z těla vylučuje více oxidu uhličitého a zlepšuje se naše soustředěnost.

Větší odolnost vůči stresu

Studená voda představuje pro naše tělo v určitém ohledu šok. Při každém sprchování studenou vodou tak tělo vystavujeme drobnému stresu. Díky tomu se nervový systém zoceluje a lépe potom zvládá další stresové situace a předchází přívalům úzkosti.

Současně se při otužování vylučují endorfiny = hormony štěstí, které navozují příjemné uvolnění, dodávají nám energii a snižují stresové reakce. 

Pravidelné otužování nám tak může pomoct zvýšit odolnost vůči stresu a zmírnit jeho projevy v těle i mysli. Současně nás tak chrání i před mnoha dalšími zdravotními problémy - chronický stres totiž narušuje imunitní systém, oslabuje náš organismus, zvyšuje zánětlilvost v těle a podílí se také na urychleném procesu stárnutí

Zmírnění projevů deprese

Otužování je používáno i v terapii pro pacienty, trpící depresí. Protože studená sprcha pomáhá rozproudit v těle endorfiny, navozuje dobrou náladu a pomáhá proti apatii, psychickému vyčerpání a dodává energii, kterou lidé s depresí postrádají. Ve své podstatě otužování funguje jako “jemná varianta” elektrošoků - přirozeně a během pár minut nás nabudí, dodá energii, optimismus a projasní naši mysl. 

Koho přizvat do sprchy?

Urtekram Sprchový gel Aloe Vera 500 ml, BIO VEG

Sprchový gel s Aloe Vera

 • šetrný gel bez parfemace
 • zklidňuje podráždění a zjemňuje pokožku
 • nedráždí a nevysušuje
 • zlepšuje hydrataci pokožky

 

Evergetikon Přírodní sprchový gel s Aloe a Jasmínem

 

Sprchový gel s jasmínem a olivovým olejem

 • hydratuje a vyživuje pokožku už při mytí
 • dodává kůži potřebné vitamíny a minerály
 • uvolňuje psychické napětí a pozvedá náladu

 

 

Přírodní mýdlo s růžovým jílem

 • ručně vyráběné mýdlo pro pleť i tělo (vhodné i pro odličování)
 • vhodné pro suchou a unavenou pleť
 • šetrně pleť čistí do hloubky
 • dodává mdlé pleti zdravou jiskru

Sprchový krém Matcha

 • jemně čistí i citlivou pokožku
 • zanechává ji jemnou a hebkou
 • působí jako silný antioxidant
 • chrání pokožku před předčasným stárnutím
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena