- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Pozor: Nešlápněte vedle při výběru sprchových gelů a šampónů
Důkladné čištění, bohatá pěna a příjemná vůně - kvality, které obvykle požadujeme od sprchových gelů. Co když ale právě za těmito třemi vlastnostmi často stojí látky, které naší pleti víc škodí, než by jí pomáhaly?
Problematické složky ve sprchové kosmetice
Asi nikdy by si nechtěl při výběru kosmetiky cíleně ubližovat. Přesto to část z nás nevědomě dělá, když v obchodě nevědomky sáhnem po sprchovém mýdle nebo gelu, a ani koutkem oka nezabrousí do jeho složení. Řada sprchové kosmetiky totiž obsahuje syntetické látky, které nejen že můžou vysušovat a dráždit naši pokožku, ale dlouhodobě mohou mít negativní vliv i na naše celkové zdraví.
Tenzidy
Tenzidy neboli surfaktenty (z anglických slov surface, active, agent) jsou látky, kterými vládnou právě čisticí produkty - a to nejen ty kosmetické, ale také třeba prostředky na mytí nádobí nebo praní prádla. Tenzidy pomáhají rozpouštět a odstraňovat nečistoty a vytváří krásnou pěnu, kterou obvykle u šamponů, gelů a kosmetiky do vany očekáváme.
Úskalí syntetických tenzidů
Tenzidy mohou být přírodní i syntetické. Ty syntetické najdete na obalech kosmetiky pod názvem sodium laureth sulfate (SLES) nebo sodium lauryl sulfate (SLS). Tyto látky se vyrábí mimo jiné z palmového oleje, který se podílí na ekologické katastrofě v několika částech světa.
Ze zdravotního hlediska může dlouhodobé používání kosmetiky se syntetickými tenzidy způsobovat vysoušení pokožky a narušení přirozeného ochranného pláště. Představuje tak problém zejména pro přirozeně suchou, citlivou a problematickou pleť, u které způsobuje zhoršení původního stavu.
Při vyšších koncentracích může docházet také k podráždění pokožky, očí a plic. SLES může být navíc během procesu kontaminované nebezpečnými nečistotami, jako jsou nitrosaminy, ethylenoxid a 1,4-dioxan. Při testech na zvířatech se u těchto látek prokázal karcinogenní účinek a byly označené za potenciální karcinogeny i pro náš organismus.
Přírodní alternativa
Syntetické tenzidy mají naštěstí i přírodní alternativy, obvykle vyráběné z kokosového oleje. V kosmetice je najdete například pod názvy:
Sodium Cocoyl Isethionate (SCI) - vytváří bohatou krémovou pěnu, má slabší mycí účinek, a proto se ve složení kosmetiky často nachází po boku dalšího druhu tenzidu.
Kde ho najdete: Kvítok Tuhý šampon Čajovník
Lauryl glucoside - vytváří bohatou pěnu, vhodný pro citlivou (i dětskou) pokožku, nevysušuje, pomáhá pokožku udržovat v rovnováze.
Kde ho najdete: Urtekram Sprchový krém Matcha/urtekram-sprchovy-krem-matcha-ml-bio-veg-d595-htm
Sodium Coco Sulfate (SCS) - má velmi dobré mycí schopnosti, není vhodný pro extrémně citlivou pokožku, kterou může dráždit.
Kde ho najdete: Urtekram Sprchový gel Nordic Berries
Coco glucoside - velmi jemný, vhodný i pro citlivou a velmi suchou pokožku, nevysušuje a nedráždí.
Kde ho najdete: Evergetikon Přírodní sprchový gel s Aloe a Bergamotem
Decyl glucoside - šetrný k pokožce i k životnímu prostředí, zjemňuje a zvláčňuje pokožku, bezpečný i v dětské kosmetice.
Kde ho najdete: Urtekram Šampon bez parfemace
Umělé parfemace
Z čeho pochází vůně v kosmetice, je většinou naprosto nemožné rozluštit. Směsi vůní jsou totiž chráněné obchodním tajemstvím, které výrobcům dovoluje je na seznam ingrediencí zapsat jako pouhé “perfume”. Tohle slovo ale může skrývat další desítky nebo i stovky látek, mezi kterými se mohou objevit i potenciálně toxické syntetické přísady.
Pokud chcete mít jistotu, že víte, co kupujete, volte 100% přírodní kosmetiku, ovoněnou pouze esenciálními oleji a rostlinnými výtažky.
TIP: Urtekram Sprchový gel Nordic Berries
- Napomáhá výživě pokožky
- Usnadňuje regeneraci
- Pomáhá kůži navracet zpět do zdravé rovnováhy
Parabeny
Parabeny jsou konzervanty, které brání šíření škodlivých mikroorganismů a prodlužují tak čerstvost a dobu spotřeby kosmetických produktů. Tyto chemické látky, mezi které patří methylparaben, propylparaben a butylparaben, najdete běžně ve sprchových gelech, ale také v šamponech, krémech a zubních pastách.
Parabeny jsou 100% syntetické látky, které jsou našemu organismu naprosto cizí. Mohou tak způsobovat podráždění a alergické reakce, zejména u citlivé nebo jakkoliv narušené pokožky. Problematické jsou také pro pokožku s ekzémem nebo lupénkou, u které mohou zhoršovat zánětlivé procesy.
Parabeny navíc působí stejně jako ženský hormon estrogen, a mohou tedy potenciálně narušovat naši hormonální rovnováhu. Studie zatím tyto hrozby (stejně jako spojitost se vznikem rakoviny prsu) neprokázaly, přesto ale možná rizika parabenů stále visí ve vzduchu.
Jak vybírat kosmetiku podle typu pleti
U suché pokožky se zaměřte na to, aby i při sprchování dostala dostatečnou dávku vláhy a výživy. Vhodné jsou krémové sprchové gely a sprchová mléka s pečujícími rostlinnými oleji a zklidňujícími ingrediencemi jako je aloe vera, med, vitamin A a vitamín E.
Důležité je sprchování zbytečně neprodlužovat a nepoužívat příliš horkou vodu, která by pokožku ještě víc vysušovala. Po sprchování ideálně pokožku hned ošetřete krémem nebo tělovým mlékem.
TIP: Evergetikon Hydratační tělový krém s jasmínem
- vysoce koncentrovaný krém bez vody
- vhodný pro suchou až atopickou pokožku
- vyživuje do hloubky, zlepšuje hydrataci kůže
- napomáhá regeneraci
Mastnou pokožku by mělo sprchování zbavit nadbytečného mazu, ale naopak ji nadměrně nevysušovat. To totiž může paradoxně vést k tomu, že se kůže začne bránit a produkovat mazu o to víc. Volte sprchové produkty, které mají lehčí konzistenci a které nebudou ucpávat kožní póry. Pokud vás trápí problematická pokožka (např. akné na zádech), vyzkoušejte např. kosmetiku s tea tree, levandulí nebo zeleným jílem.
TIP: Urtekram Sprchový gel kokos
- Jemně zbavuje nečistot
- Napomáhá hydrataci pokožky
- Příjmně pokožku provoní exotickým nádechem kokosu
Pokud máte citlivou pleť, posviťte si na potenciální dráždivé ingredience jako jsou třeba zmiňované syntetické tenzidy. Volte ideálně neparfemovanou kosmetiku - v případě extrémně reaktivní pleti se raději vyhněte i esenciálním olejům.
TIP: Urtekram Sprchový gel bez parfemace
- Jemný přírodní gel s kokosovým olejem a přírodním glycerinem
- Neobsahuje žádné vůně a parfémy
- Schválený Dánskou Asociací pro astma a alergie pro použití alergiky