- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Přírodní nebo konvenční make-up?
Zatímco u pečující kosmetiky už není problém sáhnout po přírodní alternativě, s líčidly je to občas stále oříšek. V běžných drogeriích kvalitní přírodní make-up najdete jen zřídka. Čím se při jeho výběru řídit a proč vlastně přejít k přírodní dekorativní kosmetice?
Je přírodní kosmetika vždycky lepší?
Přírodní kosmetika se stává čím dál populárnější. Kosmetické firmy tento trend šikovně zaznamenaly a začaly lákavé nápisy “přírodní” a “eko” lepit na všechny produkty, které obsahují alespoň smítko přírodních ingrediencí. Skutečně čistou přírodu ale spousta z nich neviděla ani z rychlíku.
Pod pojem “přírodní” se toho dá totiž skrýt spousta. Toto označení nezaručuje kvalitu použitých ingrediencí, jejich původ a vlastně ani podíl přírodních látek ve výsledném produktu. Může tak jít o chemický koktejl s mizivým procentem skutečně přírodních složek.
Druhá věc je, že přírodní kosmetika může obsahovat léčivé bylinky, natrhané ve volné přírodě, ale také může být vyrobená z přírodních ingrediencí, vystavených znečištění, pesticidům, umělým hnojivům nebo genetické modifikaci. V takovém případě je na místě i otázka, jestli je i taková "přírodní" kosmetika skutečně zdravější, než “syntetická” kosmetika, vyrobená v kontrolovaném prostředí.
Bio, eko, organic
Jak tedy poznat opavdu kvalitní, přírodní kosmetiku? Prvním krokem je vyznat se v jednotlivých označeních, které produkty nejsou.
Pokud není produkt opatřený některým z věrohodných certifikátů, na pojem “přírodní” příliš nespoléhejte. Podobně je diskutabilní také název “eco” nebo “zelená kosmetika”. Ve všech třech případech je třeba pečlivě nahlédnout do složení výrobku a prozkoumat jednotlivé složky.
Ideální volbou je certifikovaná bio (organic) kosmetika, která musí splňovat přísná pravidla na výrobu i původ použitých ingrediencí. V takto označené kosmetice nenajdete žádné petrochemické složky, silikony, GMO suroviny, syntetické vůně ani syntetická barviva. Můžete se také spolehnout, že firma při své výrobě klade důraz na udržitelnost a ochranu životního prostředí.
Jako jistou záruku kvality hledejte na obalech certifikáty CPK (české označení certifikované přírodní kosmetiky), BDIH (německá známka přírodní kosmetiky) nebo třeba EcoCert (francouzská známka).
Výhody a nevýhody přírodního make-upu
Konvenční make-up
Hlavní výhodou konvenčního make-upu je jeho snadná dostupnost - pořídíte ho v každé drogerii. Díky obsahu syntetických konzervantů má navíc delší trvanlivost a syntetické pigmenty nabízí široký výběr odstínů. Pokud se proto zaměříte pouze na výsledný vzhled, kterého s konvenčním make-upem docílíte, může se zdát, že není důvod měnit.
Z dlouhodobého hlediska se ale můžete setkat s řadou negativních účinků. Je třeba si uvědomit, že většina konvenčních make-upu poskytuje pleti pouze krytí, ale žádnou výživu. Některé syntetické látky mohou navíc pleti bránit v přirozeném dýchání, mohou ucpávat póry, pokožku nadměrně vysušovat a zhoršovat kožní potíže, jako je akné nebo ekzém. Část z nich má navíc potenciální spojitost s negativním vlivem na celý náš organismus - může například narušovat činnost endokrinního systému a způsobovat tak hormonální nerovnováhu.
Problematické jsou také syntetické vůně, které mohou u citlivých jedinců způsobovat bolesti hlavy a migrény.
Přírodní make-up
Skutečně přírodní make-up je zárukou toho, že obsahuje pouze látky, bezpečné a přirozené pro náš organismus. Je šetrnější k citlivé pleti a hrozí u něj nižší riziko alergických reakcí (i když občas může dojít k podráždění například v souvislosti s alergií na esenciální oleje). Přírodní make-up poskytuje pleti nejen krytí, ale i výživu a ochranu v podobě pečujících rostlinných olejů, přírodních pigmentů a dalších složek.
Jeho výroba je šetrnější k životnímu prostředí a výsledný produkt je ekologicky odbouratelný. Když si přírodní make-up večer z tváře smyjete, nepouštíte tak do vodního odtoku proud toxické chemie.
Nevýhodou přírodního make-upu může být horší dostupnost a kratší doba trvanlivosti (kvůli absenci umělých konzervantů).
Tipy Bio & Aroma
Benecos BB krém v sobě spojuje vlastnosti make-upu a výživného pleťového krému. Pleti tak poskytuje spolehlivé krytí, hydrataci a ochranu před nepříznivými vlivy okolí. Je vyrobený ze 100 % přírodních ingrediencí v bio kvalitě a stejně jako ostatní produkty Benecos je opatřený certifikátem BDIH.
Vybrat is můžete ze tří odstínů:
Aby make-up vydržel co nejdéle, před nanesením použijte Podkladovou bázi. Pro finální zmatnění pleti a fixaci make-upu potom vyzkoušejte sypký nebo kompatní pudr Benecos. Ten pořídíte ve 4 odstínech:
A jak se make-upu zbavit? Vyzkoušejte třeba:
- Omorfia ZEN Purity odličovací a čistící balzám - šetrný balzám pro hloubkové čištění všech typů pleti
- Evergetikon odličovací olej s heřmánkem - zklidňující odličovací olej pro citlivou pleť
- Evergetikon čistící emulze s šalvějí a Tea Tree - bylinná čisticí směs pro mastnou, smíšenou a aknózní pleť
- Mylo odličovací mléko - jemné odličovací mléko pro suchou a citlivou pleť