- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Přírodní péče o nehty
Upravené nehty jsou vizitkou každého z nás. Lámavé, slabé nehty mohou být ovlivněny jak našimi zlozvyky (kousání nehtů a nehtové kůžičky, loupání laku apod.), nedostatečnou péčí i nerovnováhou uvnitř našeho organismu. Podpořte zdraví svých nehtů přírodní cestou a předejděte problémům dřív, než se stihnou projevit.
Jak poznat, že je něco v nepořádku
- Nehty jsou vysušené, slabé, loupou se
- Objevují se drobné bílé skvrnky
- Objevují se podélné nebo příčné rýhy
- Kůže v okolí nehtů je zarudlá nebo napuchlá
- Nehty jsou výrazně zakulacené nebo prohnuté
Čištění & stříhání nehtů
Jsme zvyklí čistit svou pleť, aby na ní neulpívaly nečistoty a škodlivé bakterie. Úplně stejně je ale třeba se starat i o naše ruce a nehty. Pravidelným čištěním nehtů předcházíme množení bakterií, které mohou přispívat ke vzniku infekce. Nehty nemáčejte ve vodě příliš dlouho a po mytí je vždy důkladně osušte. V opačném případě může docházet k jejich oslabení a loupání.
Nehty vždy stříhejte do rovna a až poté pilníkem upravte do požadovaného tvaru. Pokud nehty (ať už na nohou nebo na rukou) rovnou střídáte do kulata, může docházet k zarůstání a mnoha nepříjemnostem, s ním spojených.
Pokud používáte papírový nebo kovový pilník, nehty vždy pilujte jedním směrem, jinak může docházet k lámání a třepení. Začněte na jednom kraji a pilujte do středu, poté od středu do druhého kraje. V lepším případě zvolte skleněný pilník, který je k nehtům šetrnější a pomáhá “uzavírat” špičku nehtu, takže se k nehtům nedostanou bakterie. Výhodou skleněného pilníku také je, že samotný materiál je odolný vůči bakteriím (oproti papírovému pilníku) a jsou současně nejekologičtější volbou - při správné péči vám můžou vydržet celý život a po vyhození nevypouští do ovzduší žádné toxické látky.
Se skleněným pilníkem je možné nehty pilovat oběma směry.
Stejně jako čistíte štětce na make-up, byste měli dbát také na hygienu pilníku. U papírového pilníku je to bohužel problém, protože ho není možné čistit a dezinfikovat. U kovových a skleněných pilníků je možné je omýt vodou s mýdlem a otřít kapesníčkem s trochou alkoholu.
Esenciální oleje v péči o nehty
Pro extra péči si připravte výživnou lázeň na nehty i ruce. Stačí smíchat trochu základového oleje (například mandlového) a přidat pár kapek vybraného esenciální olje, který nehty posílí a zpevní. Postarají se zároveň o hydrataci a zjemnění kůžičky okolo nehtu.
Vyzkoušet můžete třeba:
- Citron
- Eukalyptus
- Levandule
- Cypřiš
- Grapefruit
- Rozmarýn
Péče o nehtovou kůžičku
Kůžička okolo nehtu chrání nehtové lůžko před bakteriemi zvenčí. Stříhání a okusování kůžičky tak způsobuje záděrky, krvácení a zvyšuje riziko, že se po nehtech rozšíří bakterie a infekce. Příliš silná kůžička naopak může zabraňovat tomu, aby se potřebné živiny dostaly k nehtovému lůžku. Jak na ni tedy vyzrát?
Kůžičku zatlačte, ideálně speciálním pomerančovým dřívkem, a naneste trochu vyživujícího rostlinného oleje, který ji změkčí. Správnou volbou je například kokosový nebo mandlový olej.
Jak vybírat lak na nehty?
Laky na nehty jsou často plné toxických látek, které nezpůsobují jen oslabení a lámání nehtů, ale jsou potenciální hrozbou pro naše celkové zdraví. Mezi látky, kterým byste se měli v lacích vyhnout, patří:
- Dibutyl ftalát (DBP) - patří mezi endokrinní disruptory (látky, které narušují činnost hormonální soustavy), je spojený s poškozením jater, ledvin a reproduktivní soustavy
- Toluen - negativně působí na nervový systém a činnost mozku, může způsobovat dýchací potíže
- Kafr - u citlivých jedinců způsobuje vážné alergické reakce, bolest hlavy a nevolnost
- Xylen - může způsobovat bolesti hlavy, závrať, narušovat dýchací soustavu, činnost ledvin a gastrointestinální toxicitu
- Formaldehyd - způsobuje alergické reakce, nevolnost a astma
- Triphenyl Fosfát- má negativní vliv na endokrinní a reproduktivní systém
- Silikony - mohou způsobovat alergické reakce, jsou biologicky neodbouratelné, což je činí toxické pro životní prostředí
Pokud máte rády barevné nehty, nemusíte zoufat. Na trhu už jsou totiž dostupné laky s téměř 100 % přírodním složením, které žádné z uvedených látek neobsahují.
Laky Benecos nesou označení vegan 8 Free, které zajišťuje, že neobsahují: formaldehydy, syntetický kafr, kalafunu, ftaláty, toluen, parabeny, silikony ani haloorganické látky. Laky jsou navíc obohaceny o avokádový olej a biotin, který se postará o výživu a zdravý vzhled nehtů.
Pokud si nehty lakujete, vyhněte se za každou cenu odlupování laku. Společně s kousáním nehtů je to jeden z nejhorších zlozvyků, který nehty oslabuje, narušuje jednotnost jejich povrchu a poškozuje jejich svrchní vrstvu. Jakmile se lak začne loupat a budete ho chtít odstranit, použijte přírodní odlakovač bez Acetonu, který spolehlivě odstraní zbytky laku a zároveň nehty nevysuší a dodá jim potřebnou výživu.
Vitamíny
Zdraví nehtů vychází zevnitř. Důležitá je tak skladba naší stravy a dostatek důležitých vitamínů a minerálů. Pro zdraví nehtů je nezbytný:
- Vitamín B12 - zabraňuje zakřivení špiček a hnědnutí nehtů
- Zinek, vápník - pomáhá odstraňovat bílé skvrny
- Železo - předchází křehkosti a lámání, zabraňují lžičkovému, prohnutému tvaru nehtů
- Vitamín A, C - předchází vysoušení nehtů