- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Proč se potíme?
Pot je pro většinu lidí strašákem. Máme ho spojený se zpocenými dlaněmi a čelem z nervozity a nepříjemným zápachem, který je třeba co nejrychleji přebít. Proč se ale vlastně potíme? A je možné předejít zápachu přirozenou cestou?
Proč se potíme
Hlavním úkolem potu je regulovat naši tělesnou teplotu. Když se okolní teplota zvýší, naše potní žlázy začnou vylučovat pot, který se vypařuje ven z těla skrze pokožku. Bere tak s sebou nadměrnou horkost a tělo ochlazuje.
Větší horko nám tak bývá ve vlhkém prostředí, kde vlhkost vzduchu nechává méně prostoru potu, aby se vypařil z těla.
Pot a psychika
Stresové hormony, jako je kortizol, zrychlují srdeční tep, zvyšují krevní tlak a zvyšují tělesnou teplotu. Když jsme rozzlobení, nervózní, cítíme úzkost nebo stud, automaticky se tak začínáme více potit. Emocionální stres cílí především na potní žlázy na dlaních a chodidlech, díky čemuž máme ve vypjatých situacích problém s podáním ruky.
Kromě regulace teploty pot pomáhá také odvádět z těla bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Cvičení a saunování, tedy aktivity, kde se víc potíme, pomáhá posilovat imunitní systém, urychluje regeneraci svalů, snižuje riziko srdečních onemocnění a podporuje vylučování endorfinů - hormonů štěstí.
Kdy se potíme víc, než normálně?
Tělo produkuje více potu v první řadě při nemoci. Zvyšuje svou teplotu, aby vytvořilo méně příznivé prostředí pro bakterie a viry, které se v organismu usadily. Jakmile je tento proces dokončený, pot z těla nadměrnou horkost zase odvede.
Tělo se nechá snadno “oklamat”, i když na něj nepůsobí žádné fyzické horko - proto se potíme víc, třeba když jíme pikantní jídla. Kromě nich stimuluje funkci potních žláz také kofein, alkohol a kouření. To posiluje činnost acetylcholinu, přenašeče nervových vzruchů, který aktivuje potní žlázy.
Změny mohou zaznamenat také ženy v těhotenství a během menopauzy, kdy mohou výkyvy hormonů způsobovat návaly horka a následné pocení.
Proč pot páchne?
Samotný pach je složený z vody a soli a je bez zápachu. Co zápach způsobuje, je bakteriální rozklad potu. Bakteriím se nejlépe daří ve vlhkém prostředí, jako je naše podpaží. V momentě, kdy se potíme, bakterie začnou určité bílkoviny potu rozkládat na kyseliny, což způsobuje nepříjemný zápach.
Přírodní parfémy v boji proti zápachu
Běžné parfémy a deodoranty obsahují okolo 14 složek, které nejsou uvedeny ve složení produktu. Látky jsou chráněny obchodním tajemstvím, a tak se na obalu produktu skrývají jen pod nicneříkajícím slovem “parfum”. Jde ve skutečnosti o skupiny látek, možná až stovky chemikálií, které mohou vyvolávat alergické reakce, astma, migrény a dokonce narušovat i hormonální činnost.
U antiperspirantů (druh deodorantů, který nejen pohlcuje pach, ale pomáhá snižovat množství potu) navíc zůstává velké téma hliníku. Ten je často spojován s potenciální neurotoxicitou (poškozuje nervový systém), nefrotoxicitou (poškozuje ledviny) a snížením plodnosti.
Přírodní parfémy oproti tomu musí oficiálně obsahovat pouze čistě přírodní vůně, získané detilací nebo extrakcí vonných materiálů. Díky šetrnému složení jsou vhodné i pro velmi citlivou pokožku, náchylnou k alergickým reakcím na syntetické vůně.
Zatímco syntetické parfémy mají svou vlastní vůni, která zůstává od začátku do konce a line se za vámi celý den, přírodní parfémy fungují jinak. Jsou spojením obsažených vonných látek s přirozeným tělesným pachem člověka, který vůni nosí. Stejný přírodní deodorant tak na každý může vinět trochu jinak.
Přírodní deodoranty jde také vrstvit s jinými a vytvořit si tak vlastní osobní parfém.
Naše tipy:
Přírodní tuhý deodorant Navia - Ranní rosa obsahuje kombinaci 4 esenciálních olejů (geranium, litsea cubeba, levandule a bergamot), které nejen příjemně voní, ale působí navíc antibakteriálně, antisepticky a antimykoticky. Navzájem se doplňují a posilují své účinky.
Přírodní deodorant s jasmínem a tea tree chrání před nepříjemným zápachem a zároveň se stará o citlivou pokožku podpaží. Vůně jasmínu navíc pozvedá náladu a působí antidepresivně. Díky vybraným éterickým olejům lze deodorant použít i na nohy.
Pečující deodorant na nohy od Evergetikon předejde nepříjemnému zápachu nohou a zároveň je příjemně osvěží a postará se o suchou a namáhanou pokožku.
Krémový deodorant Navia - Chladivý vánek je vhodný pro muže i ženy. Zabraňuje množení bakterií, vyvolávajících zápach, a přitom nebrání odstraňování odpadních látek z těla. Nevytváří lepivý povlak na kůži, ani nezanechává skvrny na oblečení.