BioAroma kosmetika I bioaroma.cz
22.06.2020
Beauty tipy

Proč se potíme?

Pot je pro většinu lidí strašákem. Máme ho spojený se zpocenými dlaněmi a čelem z nervozity a nepříjemným zápachem, který je třeba co nejrychleji přebít. Proč se ale vlastně potíme? A je možné předejít zápachu přirozenou cestou?

Proč se potíme

Hlavním úkolem potu je regulovat naši tělesnou teplotu. Když se okolní teplota zvýší, naše potní žlázy začnou vylučovat pot, který se vypařuje ven z těla skrze pokožku. Bere tak s sebou nadměrnou horkost a tělo ochlazuje.

Větší horko nám tak bývá ve vlhkém prostředí, kde vlhkost vzduchu nechává méně prostoru potu, aby se vypařil z těla. 

Pot a psychika

Stresové hormony, jako je kortizol, zrychlují srdeční tep, zvyšují krevní tlak a zvyšují tělesnou teplotu. Když jsme rozzlobení, nervózní, cítíme úzkost nebo stud, automaticky se tak začínáme více potit. Emocionální stres cílí především na potní žlázy na dlaních a chodidlech, díky čemuž máme ve vypjatých situacích problém s podáním ruky.

Kromě regulace teploty pot pomáhá také odvádět z těla bakterie, těžké kovy a další škodlivé látky. Cvičení a saunování, tedy aktivity, kde se víc potíme, pomáhá posilovat imunitní systém, urychluje regeneraci svalů, snižuje riziko srdečních onemocnění a podporuje vylučování endorfinů - hormonů štěstí.

Kdy se potíme víc, než normálně?

Tělo produkuje více potu v první řadě při nemoci. Zvyšuje svou teplotu, aby vytvořilo méně příznivé prostředí pro bakterie a viry, které se v organismu usadily. Jakmile je tento proces dokončený, pot z těla nadměrnou horkost zase odvede.

Tělo se nechá snadno “oklamat”, i když na něj nepůsobí žádné fyzické horko - proto se potíme víc, třeba když jíme pikantní jídla. Kromě nich stimuluje funkci potních žláz také kofein, alkohol a kouření. To posiluje činnost acetylcholinu, přenašeče nervových vzruchů, který aktivuje potní žlázy. 

Změny mohou zaznamenat také ženy v těhotenství a během menopauzy, kdy mohou výkyvy hormonů způsobovat návaly horka a následné pocení. 

Proč pot páchne?

Samotný pach je složený z vody a soli a je bez zápachu. Co zápach způsobuje, je bakteriální rozklad potu. Bakteriím se nejlépe daří ve vlhkém prostředí, jako je naše podpaží. V momentě, kdy se potíme, bakterie začnou určité bílkoviny potu rozkládat na kyseliny, což způsobuje nepříjemný zápach.

Přírodní parfémy v boji proti zápachu

Běžné parfémy a deodoranty obsahují okolo 14 složek, které nejsou uvedeny ve složení produktu. Látky jsou chráněny obchodním tajemstvím, a tak se na obalu produktu skrývají jen pod nicneříkajícím slovem “parfum”. Jde ve skutečnosti o skupiny látek, možná až stovky chemikálií, které mohou vyvolávat alergické reakce, astma, migrény a dokonce narušovat i hormonální činnost. 

U antiperspirantů (druh deodorantů, který nejen pohlcuje pach, ale pomáhá snižovat množství potu) navíc zůstává velké téma hliníku. Ten je často spojován s potenciální neurotoxicitou (poškozuje nervový systém), nefrotoxicitou (poškozuje ledviny) a snížením plodnosti.

Přírodní parfémy oproti tomu musí oficiálně obsahovat pouze čistě přírodní vůně, získané detilací nebo extrakcí vonných materiálů. Díky šetrnému složení jsou vhodné i pro velmi citlivou pokožku, náchylnou k alergickým reakcím na syntetické vůně.

Zatímco syntetické parfémy mají svou vlastní vůni, která zůstává od začátku do konce a line se za vámi celý den, přírodní parfémy fungují jinak. Jsou spojením obsažených vonných látek s přirozeným tělesným pachem člověka, který vůni nosí. Stejný přírodní deodorant tak na každý může vinět trochu jinak. 

Přírodní deodoranty jde také vrstvit s jinými a vytvořit si tak vlastní osobní parfém. 

Naše tipy:

Přírodní tuhý deodorant Navia - Ranní rosa obsahuje kombinaci 4 esenciálních olejů  (geranium, litsea cubeba, levandule a bergamot), které nejen příjemně voní, ale působí navíc antibakteriálně, antisepticky a antimykoticky. Navzájem se doplňují a posilují své účinky.

Přírodní deodorant s jasmínem a tea tree chrání před nepříjemným zápachem a zároveň se stará o citlivou pokožku podpaží. Vůně jasmínu navíc pozvedá náladu a působí antidepresivně. Díky vybraným éterickým olejům lze deodorant použít i na nohy.  

Pečující deodorant na nohy od Evergetikon předejde nepříjemnému zápachu nohou a zároveň je příjemně osvěží a postará se o suchou a namáhanou pokožku.

Krémový deodorant Navia - Chladivý vánek je vhodný pro muže i ženy. Zabraňuje množení bakterií, vyvolávajících zápach, a přitom nebrání odstraňování odpadních látek z těla. Nevytváří lepivý povlak na kůži, ani nezanechává skvrny na oblečení. 

 

Prohlédněte si celou nabídku přírodních deodorantů!

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena