- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Proč si zamilovat jíly?
Jíl má široké možnosti využití v medicíně i v přírodní kosmetice. Používá se především díky svému vysokému obsahu minerálních látek a schopnosti absorbovat škodlivé toxiny a nadbytečný maz z kůže i vlasů.
Historie kosmetických jílů
Jíly jsou nezpevněné usazené horniny, které mají drobné částice, většinou velikosti 2 mikrometrů. Nejčastěji vznikají sedimentací a zvětráváním sopečného popela a jejich naleziště jsou rozprostřena po celém světě. Jednotlivé druhy jílů se od sebe liší svou strukturou a minerálním složením.
Počátky užívání jílů v medicíně sahají až do pravěku. Domorodé národy po celém světě používaly různé druhy jílů proti otravě jídlem, proti bolestem, infekcím a při minerálním nedostatku v těle. Svou popularitu získal jíl i v oblasti lázeňství a starověkých rituálů krásy. V Egyptě si ho v péči o pleť oblíbila už Kleopatra.
Do dnešních dnů hrají jíly důležitou roli v léčivých rituálech a ceremoniích amerických indiánů a některých afrických kmenů. Skvělých účinků této neobyčejné “hlíny” využívají i výrobci léků a kosmetiky.
Fotka: Freepik.com
Druhy jílů
Kaolin je nejjemnější ze všech jílů. Je vhodný pro péči o citlivou pokožku, pro podporu regenerace a úlevu od kožních neduhů. Při vnějším použití pomáhá správnému trávení.
Francouzský jíl je vhodný pro vnitřní i vnější použití. V kosmetice ho najdete ve třech variantách. Červený a zelený francouzský jíl se hodí především pro mastnou pleť se sklonem akné, díky své schopnosti vstřebávat přebytečný maz. Žlutý jíl je šetrnější, odstraňuje nečistoty a nadbytečný maz a vrátit minerální látky zpět do kůže. Bílý jíl je ze všech nejjemnější, má nejnižší absorpční vlastnosti a hodí se tak zejména pro citlivou a suchou pleť.
Bentonitový jíl se získává z přírodního vulkanického sedimentu. Jíl s tímto složením používali už aztéčtí indiáni, od čeho získal svou přezdívku “aztécká hlína”. Bentonitová jíl lze používat i vnitřně pro podporu zažívání a detoxikaci. Stejně jako žlutý a červený francouzský jíl pomáhá absorbovat nadbytečný kožní maz a hodí se tak spíše pro mastnou pleť.
Marocký jíl (rhassoul) se nachází na jediném místě na světě, v údolí pohoří Atlas v Maroku. Jako jediný jíl není vhodný pro vnitřní použití. Jeho účinky ale můžete využít pro péči o pleť a vlasy, pro úlevu od kožních nemocí a regulaci tvorby kožního mazu.
Použití
Hlavní výhodou jílů je jejich schopnost absorbovat škodlivé toxiny, těžké kovy a nadbytečný maz. Hojně se proto využívají v pleťové a vlasové kosmetice.
Pomáhají regulovat tvorbu kožního mazu, pleť jemně ale důkladně pročišťují a zlepšují její pevnost i elasticitu. Díky drobným částicím, které obsahují, fungují jíly také jako šetrné exfolianty, odstraňují odumřelé kožní buňky, zlepšují prokrvení a rozzáří tak i mdlou a unavenou pleť. Nejčastěji se používají pro přípravu léčivých koupelí, pleťových a tělových masek.
Naše tipy:
Konjak houba, obohacená o přírodní červený jíl, díky kterému pomáhá účinně odstraňovat veškeré nečistoty z pleti, uvolňuje ucpané póry a zanechá pleť hebkou a zklidněnou. Přírodní konjak houba je vhodná i pro citlivou pleť.
Pleťová maska s růžovým jílem a vybranými esenciálními oleji je namíchaná pro potřeby unavené a dehydrované pleti. Působí protizánětlivě, zklidňuje podráždění a zpomaluje projevy stárnutí. Pokožku jemně pročistí, exfoliuje a zanechá ji hebkou a vláčnou.
Pleťová maska se zeleným jílem je vhodný pro smíšenou a mastnou pokožku se sklonem k akné. Odstraňuje přebytečný kožní maz a reguluje jeho produkci, odstraňuje usazené nečistoty z kožních pórů a pomáhá mírnit projevy zánětu.
Pro problematickou pleť využijete také šípkový peeling s marockým jílem, který jemně odstraní odumřelé kožní buňky, pleť celkově zjemní a nastartuje proces regenerace. Obsažené esenciální oleje navíc působí protizánětlivě a antibakteriálně.
Jílová maska Navia s Guaranou a kofeinem je skvělá pro péči o zralou pokožku se známkami stárnutí. Jemně pleť vyhlazuje, dodává ji důležité živiny a díky obsaženým rostlinným olejům pomáhá stimulovat produkty kolagenu - látky, která má na starost pevnost a elasticitu pleti.
Přírodní tuhé mýdlo pro tělo i pleť se zeleným jílem a heřmánkem čistí, tonizuje a hydratuje pokožku. Jemně odstraňuje odumřelé kožní buňky a škodlivé toxiny, pomáhá kůži zjemnit a usnadňuje regeneraci.