- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Průvodce zdravým opalováním
Chcete letos chytat bronz bez obav ze spálení? Chcete se vyhnout suché, šupinaté pokožce a získat zdravou barvu, kterou si udržíte i na podzim? Víme, jak na to!
Nebezpečí opalování
Sluneční záření se skládá z dvou typů paprsků - UVA a UVB. Nepříjemné spálení, kterému se snažíme vždy vyhnout, způsobují právě UVB paprsky. Současně je také velké množství UVB záření spojeno se vznikem rakoviny kůže.
Ani UVA paprsky ale nejsou žádní andílci. Pronikají hlouběji do pokožky, až do vrstev, kde se nachází cévy a nervy. Urychlují stárnutí pleti, zvyšují výskyt vrásek a oslabují imunitní systém, který je potom náchylnější k řadě onemocnění (včetně vzniku melanomu, nejvážnějšího typu rakoviny kůže).
Měla byste radši zůstat celé léto zavřená doma a slunečním paprskům se ze všech sil vyhýbat? Nebojte, se správnou letní výbavou a zdravými opalovacími návyky můžete docílit zdravé barvy bez negativních vedlejších účinků.
Jak na zdravé opalování?
Poznejte svůj fototyp
Určitě jste si všimla, že lidé se světlejší barvou pokožky, mají obvykle vyšší tendenci ke spálení, zatímco přirozeně snědší typy se spálí jen zřídkakdy. Barva pokožky i její reakce na sluneční záření závisí na množství melaninu v kůži. Existují 4 základní kategorie, fototypy:
1. Fototyp
Bledá pleť, často s pihami, světlá barva očí a nazrzlé až zrzavé vlasy. Pokožka je velmi citlivá, při opalování málokdy získává tmavý odstín a vždy zrudne. Pro tento fototyp je nutné použít opalovací přípravky s vysokým ochranným faktorem (50+) a dobu opalování omezit max. na 10 minut.
2. Fototyp
Světlá pleť, blond až hnědé vlasy, světlé oči. Pokožka je také citlivá a při opalování často zrudne. Opalování je vhodné omezit na 10-20 minut.
3. Fototyp
Lehce snědá pleť (žádné pihy), špinavé blond a hnědé vlasy, hnědá nebo šedá barva očí. Tento typ je v populaci nejčastější, opalováním dosahuje bronzové barvy a když to náhodou se sluníčkem přežene, spálení bývá jen mírné. Doporučená doba opalování je 20-30 minut.
4. Fototyp
Snědá pleť, tmavě hnědé až černé vlasy. Pokožka na sluníčku rychle zhnědne a téměř nikdy se nespálí. Opalování je možné bez problému obvykle až 45 minut.
Zvolte opalovací krém s dostatečným ochranným faktorem
Ať už je náš typ pleti jakýkoliv, opalovací krém by měl být v letní výbavě každé z nás. Chrání totiž nejen před spálením, ale také přes vznikem vrásek, vysoušením pokožky i rakovinou kůže. Upřednostněte opalovací krém s minerálními filtry, které nepronikají do hlubších vrstev kůže, ale vytváří na pokožce ochrannou vnější vrstvu, která odráží sluneční paprsky.
Při pobytu na sluníčku aplikujte krém minimálně každé dvě hodiny. Nezapomeňte také na to, že sluneční paprsky působí zrovna i když je venku zataženo.
Neopalujte se příliš dlouho
Při opalování byste nikdy neměly překračovat tzv. “opalovací mezní bod”. V určitý moment totiž pokožka přestává produkovat melanin (přirozené kožní barvivo). Tato doba se většinou pohybuje okolo 2-3 hodin, poté už pokožka vyčerpala svůj denní objem melatoninu a dál netmavne. Pokud přesto pokračujete v opalování, zvyšujete riziko negaivních vedlejších účinků.
Najděte správný čas
Přestože sluníčko svítí celý den, jeho intenzita se během dne mění. Pokud chcete docílit zdravého opalování a nevrátit se z bazénu či koupaliště červená jako rak, dejte si pozor na správné načasování. Sluneční paprsky jsou nejintenzivnější mezi 10 a 16. Hodinou, zejména od poledne do 3 hodin. Obzvlášť pokud máte citlivou pokožku, v tomto čase si raději dejte pauzu a schovejte se do stínu.
Zaměřte se na hydrataci
Tak jako se v zimě chráníme před mrazem, aby naše pokožka nebyla suchá a popraskaná, stejně to platí i v létě. Sluníčko totiž vysušuje úplně stejně, a navíc mu oproti mrazu a zimnímu větru, v létě vystavujeme celé své tělo. Částečně Vás před vysoušením chrání právě opalovací krém - po opalování si ale přesto dejte ideálně sprchu s hydratačním sprchovým gelem a dodejte pokožku extra dávku hydratace s pomocí tělového mléka nebo krému.
Dopřejte si pravidelný peeling
Abyste předešly loupání a šupinatění pokožky, nezapomínejte na pravidelný peeling. Ten zbaví kůži odumřelých buněk, přirozeně ji rozzáří a předejte ucpávání kožních pórů. Upřednostněte přírodní peeling, který obsahuje kromě exfoliační složky také přírodní oleje, které kůži dodají výživu a hydrataci. TIP: Tělový peeling s meruňkovými jadérky a růžovou vodou.
Sáhněte po těch správných potravinách
Chcete si své opálení déle udržet a zároveň pokožku ochránit před negativními vlivy UV záření? Spolehněte se na přírodní pomocníky.
Přidejte do svého jídelníčku potraviny, bohaté na lykopen - červené rostlinné barvivo, který zpomaluje stárnutí kůže a funguje jako náš vnitřní ochranný faktor při opalování. Mezi potraviny, bohaté na lykopen, patří například papaya, rajčata, vodní meloun a grapefruit - ideální potraviny pro horké letní dny. V malém množství tuto najdete také v červené paprice, červeném zelí a mrkvi.
Pro ochranu pleti před oxidačním poškozením zařaďte také do své stravy zelený čaj, hořkou čokoládu a ovoce a zeleninu, bohaté na vitamíny A, C a E.
A jak prodloužit krásnou, bronzovou barvu pleti? Roztočte to s beta karotenem. Najdete ho například v mrkvi, batátech nebo kapustě.