BioAroma kosmetika I bioaroma.cz
  1. Úvod
  2. PŘEČTĚTE SI
  3. Esenciální oleje
  4. Vyrobte si domácí přírodní repelent

Vyrobte si domácí přírodní repelent

Jak si užít letní posezení u táboráku, aniž by vás obtěžovali krvežízniví komáři? A co přibalit na procházku do lesa, abyste si domů neodnesli kromě hub i klíšťata? Chraňte se před otravným hmyzem přírodní cestou a připravte si domácí olejový repelent!

Nebezpečí konvenčních repelentů

Běžné repelenty nejčastěji jako aktivní látku obsahují DEET. Jedná se o chemický pesticid, který se v minulosti používal pro hubení škůdců v zemědělství. Velmi účinně odpuzuje různé druhy hmyzu, ale přináší současně řadu rizik pro naše zdraví i životní prostředí. 

Do šesti hodin po aplikaci, až přes 50 % DEET pronikne (neporušenou) lidskou pokožkou do krevního oběhu. Ve spojení s dalšími chemikáliemi, obsaženými v repelentu či opalovacím krému se tato doba ještě zkracuje. 

Vyšší dávka DEET je spojena se vznikem puchýřků a podráždění pokožky, může způsobovat bolesti hlavy a dušnost. Může mít negativní vliv i na náš centrální nervový systém, narušovat paměť, poškozovat játra a ledviny. 

Esenciální oleje proti komárům

Citronella

Patří mezi nejznámější přírodní repelenty proti různým druhům hmyzu a je svou účinností srovnatelná s DEET. Navíc má antiseptické a antibakteriální účinky a působí jako silný antioxidant.

Eukatyptus 

Nevoní komárům ani klíšťatům a současně se stará o zdraví pokožky. Má totiž protizánětlivé, antibakteriální a analgetické vlastnosti.

Levandule 

Odpuzuje komáry, klíšťata, mouchy i octomilky. Má analgetické, antimykotické a antiseptické účinky. Kromě toho, že působí preventivně, pokožku také zklidňuje a hojí po případném bodnutí.

Hřebíček

Smíchaný s nosným rostlinným olejem odpuzuje komáry až na 90 minut (samotný až na 2 hodiny). Současně působí antibakteriálně a zbavuje svědění.

Máta

Aroma máty odláká komáry i mravence. Kromě toho má máta antiseptické a antibakteriální vlastnosti, zmírňuje podráždění a redukuje zánět pokožky.

Jak olejíčky používat?

Esenciální oleje můžete jednoduše nakapat do aromadifuzéru nebo misky s horkou vodou a položit na okenní parapet (tak, aby vám komáři v noci nenalétali do ložnice) nebo do blízkosti táboráku či zahradního posezení. Pro samotnou ochranu před kousnutím si potom vyrobte domácí přírodní repelent. 

Budete potřebovat:

Všechny ingredience důkladně promíchejte a nalijte do lahvičky se sprejem. Pro citlivou pokožku můžete repelent namíchat také z libovolného rostlinného oleje (kokosový, mandlový, ricinový, jojobový…) a esenciálního oleje v poměru 10:1.

TIP: Pro posílení účinku pár kapek přidejte do svého tělového mléka/krému a nanesete na pokožku celého těla před výletem do přírody.

Co dělat, když ani repelent nepomůže?

Při bodnutí/kousnutí hmyzem, naše tělo zareaguje na jeho sliny a imunitní systém začne vylučovat látku zvanou histmain. Ten způsobuje otok okolo bodnutí a vyvolává v těle okamžitou zánětlivou reakci, která pro tělo působí jako výstražný signál.

Pokud nejde zrovna o nakažený hmyz z tropů, který může přenášet onemocnění jako je malárie, horečka dengue nebo spavá nemoc, tělo se z bodnutí “oklepe” během pár hodin nebo dnů. Tato krátká doba ale může být doprovázena nepříjemnou bolestí, otoky a svěděním. 

Jako rychlá úleva poslouží:

Studené obklady

Studená teplota pomáhá redukovat zánětlivé procesy a rychleji tak zbaví otoku a nepříjemného svědění. Přiložte na postižené místo ledovou kostku nebo pytlík se zmrazenou zeleninou a chlaďte 10-15 minut.

Aloe Vera

Gel z aloe vera působí antisepticky, zmírňuje otoky a svědění a urychluje hojení pokožky. Použít můžete koupený aloe vera gel nebo jednoduše rozříznout list rostlinky aloe, lžičkou gel seškrábnout a nanést na postižené místo. 

Bylinky

Léčivé síly bylinek můžete použít formou esenciálních olejů (smíchaných s některým základovým olejem, např. kokosovým, mandlovým nebo ricinovým) nebo si připravit bylinný odvar, do kterého namočíte malý ručník a přiložíte na pokožku. 

Konkrétně pro tyto účely jsou vhodné například:

  • Tymián - účinkuje jak preventivně, tak i při případném bodnutí hmyzem. Zmírňuje svědění, podráždění a snižuje riziko další infekce. 
  • Bazalka - obsahuje látku zvanou eugenol, která rychle zbavuje svědění a ulevuje tak (nejen) od bodnutí hmyzem. 
  • Heřmánek - zklidňuje pokožku, zbavuje podráždění, zánětu a urychluje proces hojení.
  • Tea tree - zmírňuje otok a svědění, působí antibakteriálně a brání infekci.
Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 

Stále nejste spokojená se vzhledem své pleti? Tohle mohou být důvody vaší nespokojenosti:

 MOC SE MASTÍ
JE PROBLEMATICKÁ
JE MOC SUCHÁ
JE MDLÁ A POVADLÁ
...

Správné čištění a odličování pleti je krok 1 ke zlepšení stavu vaší pleti a k vaší spokojenosti. Stáhněte si zdarma manuál jak na to:

 

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena