- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Vyrobte si domácí přírodní repelent
Jak si užít letní posezení u táboráku, aniž by vás obtěžovali krvežízniví komáři? A co přibalit na procházku do lesa, abyste si domů neodnesli kromě hub i klíšťata? Chraňte se před otravným hmyzem přírodní cestou a připravte si domácí olejový repelent!
Nebezpečí konvenčních repelentů
Běžné repelenty nejčastěji jako aktivní látku obsahují DEET. Jedná se o chemický pesticid, který se v minulosti používal pro hubení škůdců v zemědělství. Velmi účinně odpuzuje různé druhy hmyzu, ale přináší současně řadu rizik pro naše zdraví i životní prostředí.
Do šesti hodin po aplikaci, až přes 50 % DEET pronikne (neporušenou) lidskou pokožkou do krevního oběhu. Ve spojení s dalšími chemikáliemi, obsaženými v repelentu či opalovacím krému se tato doba ještě zkracuje.
Vyšší dávka DEET je spojena se vznikem puchýřků a podráždění pokožky, může způsobovat bolesti hlavy a dušnost. Může mít negativní vliv i na náš centrální nervový systém, narušovat paměť, poškozovat játra a ledviny.
Esenciální oleje proti komárům
Citronella
Patří mezi nejznámější přírodní repelenty proti různým druhům hmyzu a je svou účinností srovnatelná s DEET. Navíc má antiseptické a antibakteriální účinky a působí jako silný antioxidant.
Eukatyptus
Nevoní komárům ani klíšťatům a současně se stará o zdraví pokožky. Má totiž protizánětlivé, antibakteriální a analgetické vlastnosti.
Levandule
Odpuzuje komáry, klíšťata, mouchy i octomilky. Má analgetické, antimykotické a antiseptické účinky. Kromě toho, že působí preventivně, pokožku také zklidňuje a hojí po případném bodnutí.
Hřebíček
Smíchaný s nosným rostlinným olejem odpuzuje komáry až na 90 minut (samotný až na 2 hodiny). Současně působí antibakteriálně a zbavuje svědění.
Máta
Aroma máty odláká komáry i mravence. Kromě toho má máta antiseptické a antibakteriální vlastnosti, zmírňuje podráždění a redukuje zánět pokožky.
Jak olejíčky používat?
Esenciální oleje můžete jednoduše nakapat do aromadifuzéru nebo misky s horkou vodou a položit na okenní parapet (tak, aby vám komáři v noci nenalétali do ložnice) nebo do blízkosti táboráku či zahradního posezení. Pro samotnou ochranu před kousnutím si potom vyrobte domácí přírodní repelent.
Budete potřebovat:
- ½ hrnku čisté vody
- ¼ hrnku vilínové vody
- 1 polévková lžíce vodky nebo lihu
- cca 30 kapek esenciálního oleje (eukalyptus, máta, levandule, tea tree, citron (nebo jejich směsi)
Všechny ingredience důkladně promíchejte a nalijte do lahvičky se sprejem. Pro citlivou pokožku můžete repelent namíchat také z libovolného rostlinného oleje (kokosový, mandlový, ricinový, jojobový…) a esenciálního oleje v poměru 10:1.
TIP: Pro posílení účinku pár kapek přidejte do svého tělového mléka/krému a nanesete na pokožku celého těla před výletem do přírody.
Co dělat, když ani repelent nepomůže?
Při bodnutí/kousnutí hmyzem, naše tělo zareaguje na jeho sliny a imunitní systém začne vylučovat látku zvanou histmain. Ten způsobuje otok okolo bodnutí a vyvolává v těle okamžitou zánětlivou reakci, která pro tělo působí jako výstražný signál.
Pokud nejde zrovna o nakažený hmyz z tropů, který může přenášet onemocnění jako je malárie, horečka dengue nebo spavá nemoc, tělo se z bodnutí “oklepe” během pár hodin nebo dnů. Tato krátká doba ale může být doprovázena nepříjemnou bolestí, otoky a svěděním.
Jako rychlá úleva poslouží:
Studené obklady
Studená teplota pomáhá redukovat zánětlivé procesy a rychleji tak zbaví otoku a nepříjemného svědění. Přiložte na postižené místo ledovou kostku nebo pytlík se zmrazenou zeleninou a chlaďte 10-15 minut.
Aloe Vera
Gel z aloe vera působí antisepticky, zmírňuje otoky a svědění a urychluje hojení pokožky. Použít můžete koupený aloe vera gel nebo jednoduše rozříznout list rostlinky aloe, lžičkou gel seškrábnout a nanést na postižené místo.
Bylinky
Léčivé síly bylinek můžete použít formou esenciálních olejů (smíchaných s některým základovým olejem, např. kokosovým, mandlovým nebo ricinovým) nebo si připravit bylinný odvar, do kterého namočíte malý ručník a přiložíte na pokožku.
Konkrétně pro tyto účely jsou vhodné například:
- Tymián - účinkuje jak preventivně, tak i při případném bodnutí hmyzem. Zmírňuje svědění, podráždění a snižuje riziko další infekce.
- Bazalka - obsahuje látku zvanou eugenol, která rychle zbavuje svědění a ulevuje tak (nejen) od bodnutí hmyzem.
- Heřmánek - zklidňuje pokožku, zbavuje podráždění, zánětu a urychluje proces hojení.
- Tea tree - zmírňuje otok a svědění, působí antibakteriálně a brání infekci.