- Štítky blogu
- přírodní kosmetika
- esenciální oleje
- Přírodní kosmetika
- péče o pleť
- rady a tipy
- aromaterapie
- BioAroma
- rostlinné oleje
- BioAroma kosmetika
- Rady a tipy
- akné
- Péče o pleť
- čistá příroda
- přírodní péče
- parní destilace
- péče o vlasy
- čištění pleti
- akné v dospělosti
- peeling
- problematická pleť
- vrásky
- masáže
- stres
- anti-aging péče
- suchá pleť
- léčba akné
- diktamos
- celulitida
- kosmetika pro muže
- aromatické oleje
- boj proti stárnutí
- výživa pro vlasy
- těhotenství
- Beauty tipy
- pigmentové skvrny
- děti
- nachlazení
- spánek
- zdraví
- péče o tělo
- šalvěj
- výživa pro pleť
- boj proti celulitidě
- mastná pleť
- odličovací olej
- těhotenství a děti
- arganový olej
- kosmetika bez vody
- avokádový olej
Nevíte si rady?
Zázračná bylinka – Levandule
O účincích levandule jste se již mohli v minulosti dočíst ve více našich příspěvcích. Ať už jsme se zde bavili o bylině samotné, nebo o jejím použití (například v aromaterapii apod.). Tato rostlinka je natolik zajímavá, lze ji využit vícero způsoby a je pro naše tělo tak prospěšná, že jsme se rozhodli věnovat jí jeden celý článek. Navíc, s přicházející zimou všichni čím dál více milujeme tu typickou vánoční „vůni domova“, což vám levandule zaručeně obstará. Možná se tak po dnešním příspěvku rozhodnete, že ji musíte mít v nějaké formě/podobě také doma.
Všeobecné poznatky
Pojďme si nejdříve říct trošku fakta – kde se levandule vzala, kde se vyskytuje, co obsahuje, apod.
FAKTA
Levandule je aromatická bylina, trvalka, rostoucí v létě. Přes zimu dokáže v našich podnebních podmínkách přetrvat, aby poté opět vykvetla. Vyskytuje se zejména v jižní Evropě – na jihu Ruska u Krymu, dále ji najdete na Kanárských ostrovech, ale také v Africe, Indii či Austrálii. Tato bylinka si totiž libuje v teplu a suchu.
Ve složení bylinky naleznete Linalool (terpenový alkohol, který má uklidňující a protizánětlivé účinky. Dále, v horní části rostliny cineol (využívá se při výrobě antiseptik), geraniol, borneol (tyto dvě složky mají na svědomí aromaterapeutické účinky levandule)a kumariny (dezinfekční účinky).
A nakonec, v kořenech levandule naleznete cca 12% taninů a pryskyřičných sloučenin. Užívají se pro léčbu dýchacích cest.
Zajímavosti
Léčivá bylinka je známá již od starověku a kolují o ní různé zvěsti. Například byla používána jako aroma olej do kadidel pro starověkou šlechtu. Údajně samotný Ježíš daroval Adamovi a Evě rostlinky levandule, aby je utišily a daly jim klid na duši.
Zajímavým faktem je, že v roce 1922 byl v hrobce Tutankhamena nalezen parfém, vyroben z levandule, jehož vůně se uchovala přes 3000 let!
Později, ve středověku, se začal vyrábět parfém z levandule a rozmarýnu, jenž měl zachovat věčné mládí a ženskost. Prvně se objevil u evropských měšťanek, pod názvem “Maďarská voda”.
Léčebné účinky levandule
- Hojně užívána kosmetickém průmyslu
- Proti nachlazení, chřipce a kašli
- Užívá se na mastné vlasy a k odstranění lupů
- Doporučuje se při nespavosti a stresu
- Zmírňuje bolesti hlavy a migrény
- Užívá se pro rychlé hojení menších ran
- Jako dezinfekční prvek pro kožní onemocnění a nehtové plísně
- Zmírňuje napětí a únavu
- Proti akné, čistí póry
Připravte si levanduli po svém
Jak již bylo řečeno, levandule se užívá v hojném pro mnohé účely. Tím pádem existuje také více podob, jak bylinku použít, chcete-li připravit. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak ji můžete využít třeba právě i vy, u vás doma.
1. Levandulová káva
Pokud patříte mezi milovníky kávy, určitě vás potěší, že i z levandule lze připravit chutnou kávu. Jak na to? Připravte si klasicky svůj šálek kávy. Tentokrát do něj však přihoďte menší špetku sušených květů levandule. Levandule dodává kávě speciální chuť, ale také aroma. Pokud potřebujete zklidnit roztěkanou či vystresovanou mysl, ale není ten správný čas na čaj a potřebujete kávu, je tento mok tím nejlepším řešením.
2. Levandule v oblasti aromaterapie
Levandule je asi vůbec nejvíc známá právě z oblasti aromaterapie pro své uklidňující účinky. Dokáže zklidnit rozvířenou mysl, „pohladit na duši“ unavenou mysl a upokojit stres. A to všem svou vůní.
Esenciální olej z levandule se však nepoužívá při masáži jen pro jeho vůni. Dokáže totiž také uvolnit znavené tělo a zatuhlé svalstvo. Má tedy i fyzické účinky.
Doma můžete aromaterapii praktikovat tak, že pokapete polštář, popřípadě vaše lůžko, pár kapičkami levandulového oleje. To pomáhá uklidnit myšlenky, uvolnit se a snadno usnout. Také můžete přidat pár kapek esenciálního oleje do aromatické lampy v ložnici, než půjdete spát. Využívají se jak sušené, tak čerstvě sklizené rostlinky levandule.
3. Čaj o páté
Ten, kdo neholduje tolik kávě, určitě ocení čaj z levandule. Ten pomáhá soustředit se, stimuluje výkon mozku a zároveň má uklidňující účinky. Vedlejší účinky při nadměrné konzumaci jsou bolesti žaludku. Pokud nejste zcela zdraví a berete nějaké léky, raději se poraďte se svým lékařem, než si dáte doušek levandulového čaje.
Pro přípravu čaje použijte 2 velké lžíce sušené byliny, které zalijete 250ml vroucí vody. Nechejte louhovat 10 – 15 minut.
4. Vonná koupel
Téměř neustále všude píšeme, že levandule dokáže uvolnit tělo i mysl a odbourat stres. Dát si tedy takovou levandulovou koupel po celém dni, popřípadě pracovním týdnu, je nesmírně příjemné a přínosné jak pro tělo, tak pro mysl.
Na 100 litrů vody se pak počítá maximálně 30 kapek levandulového oleje. Kromě uvolnění takévá koupel přináší i prokrvení (zlepšuje funkci krevního oběhu) a harmonizuje krevní tlak (vysoký puls).
5. Léčivý sirup
A nakonec, můžete si také sami namíchat tinkturu z levandule a bylinek. Tato medicína se užívala již dříve, proti nespavosti, úlevě od stresu, k harmonizaci krevního tlaku, pro odstranění žaludečních potíží, ale také při nachlazení (složky v levanduli dokážou uvolnit hlen a dýchací cesty).
Jak si namíchat svůj koktejl zdraví (konzultujte s lékařem):
- 25 gramů sušené levandule
- 25 gramů sušených listů máty
- 25 gramů sušené majoránky
Na 250ml vroucí vody použijte 1 čajovou lžičku této bylinné směsi a nechejte 10 – 15 minut louhovat.
Věřím, že i vás levandule nadchla. Každý z nás se občas cítíme unaveně a i přes únavu špatně spíme. Nebo potřebujeme uvolnit tělo a trošku dát vše do klidového režimu a harmonizovat. Také v zimě nás umí potrápit nachlazení. A nakonec, kdo by nemiloval masáže a příjemnou vůni. Určitě si najdete to svoje, jak levanduli vyzkoušet. Ať už to bude v podobě ranní kávy či večerní koupele.
- L.H.