Trpíte akné v dospělosti? Příčin může být několik
Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999,00 Kč a máte dopravu na Zásilkovnu ZDARMA
25.07.2018
Akné

Trpíte akné v dospělosti? Příčin může být několik

Akné kvůli hormonům aneb příliš mnoho androgenů

U velké části dospělých jde o vyšší citlivost na hladinu mužských hormonů, tedy nerovnováhu mezi mužskými a ženskými hormony. V těle se zvyšuje hladina mužských hormonů androgenů, které mimo jiné zodpovídají i za látkovou výměnu v různých vrstvách kůže. Dojde-li k přebytku androgenů, kůže následně vyrábí větší množství mazu a tím se ucpávají její póry. V kůži kvůli tomu vznikají černé tečky, takzvané komedony. Jakmile se přemnoží bakterie, postižené místo s komedonem se zanítí. Vytváří se pupínky s bílou čepičkou, nebo také bolestivé vřídky.


Na vině je menstruace a stres

Jednorázový výsev akné může u žen způsobit například menstruační cyklus a s ním spojené výkyvy hormonální hladiny. Ze stejných důvodů se akné u dospělých žen vyskytuje ve zvýšené míře také v těhotenství a v průběhu menopauzy. Na vině výsevu akné ale může být i stres, a to jako u žen, tak i u mužů. Ve stresových situacích totiž také kolísá hladina hormonů a dochází k nadměrné produkci kožního mazu.


Správná výživa je důležitá

Strava a pitný režim mají vliv na naše zdraví, psychiku a logicky i na stav naší pokožky. Základem stravy by mělo být co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, doplněné o zdravé tuky (ryby, ořechy, rostlinné oleje), luštěniny a obiloviny. Vyhnout bychom se při problémech s pletí měli cukru, smaženým jídlům, alkoholu i cigaretám. Dostatečný pitný režim nám pak zajistí potřebnou hydrataci pleti. Když mluvíme o pití, myslíme nejlépe čistou vodu, případně neslazené bylinné čaje a ovocné a zeleninové šťávy.Používáte špatnou kosmetiku proti akné

Jak o pokožku postiženou akné v dospělosti pečovat? Pokud trpíte akné, měli byste se při mytí vyhýbat prostředkům na čištění pleti obsahujícím chemické látky, které dráždí a přesušují pleť a tím stimulují mazové žlázy k větší produkci mazu, který má za úkol pleť před přesoušením ochránit. Dostáváte se tak do začarovaného kruhu, kdy pleť mytím přesušujete a ta se brání tvorbou většího a většího množství kožního mazu.

Určitě se tedy vyhněte mycím gelům a emulzím obsahující SLS (Sodium Laureth/Lauryl Sulfate). V pleťové kosmetice se vyhněte krémům, které obsahují parabeny a ropu (paraffinum liquidum), které budou pravděpodobně stav vašeho akné zhoršovat, protože způsobují ucpání pórů a podráždění pleti. Spíše se poohlédněte po krémech s obsahem čistých esenciálních olejů jako je např. tea tree oil, diktamos, šalvěj nebo bergamot, které mají antiseptické a antibakteriální účinky.

O tom, jak by měla péče o pleť vypadat si přečtěte v dalším článku Seriálu o akné.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Staňte se součástí Bio & Aroma
Každý měsíc rozdáváme 1 bestseller zdarma. Slibuji, že nezahltím váš inbox. 
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena