Esenciální olej EUKALYPTUS
  1. Úvod
  2. PŘEČTĚTE SI
  3. Esenciální oleje
  4. Esenciální oleje v kostce - EUKALYPTUS

Esenciální oleje v kostce - EUKALYPTUS

Název rostlin je odvozen z řeckého slovo eukalyptos, což můžeme přeložit jako „dobře přikrytý“. Pupeny květů blahovičníku jsou totiž pokryty membránou, která může připomínat šátek.

Australští domorodci používali eukalypty od pradávna pro léčebné účely a považovali jej za všelék, který využívali například k léčbě nejrůznějších typů ran, nachlazení, ale i na hadí uštknutí, úplavici. Blahovičníky obsahují v listech tzv. eukalyptol neboli cineol, který je hlavní složkou eukalyptové silice (70%-90%), tento má velice příjemnou kafrovou vůni a je využíván jako insekticid a repelent.

Blahovičníkový éterický olej (silici) uvedl do praxe německý botanik Ferdinand von Müller - ředitel botanické zahrady v Melbourne v letech (1857 až 1873). Jako první se zajímal o eukalyptovou silici a její účinky na lidský organismus a zasloužil se tak o prohloubení znalostí o farmakologických účincích této rostliny.

Pro získávání silice se obvykle využívá eukalyptus globulus – tedy blahovičník kulatoplodý, lze však použít i dalších cca 50 druhů blahovičníků, některé z nich se uplatňují v medicíně, jiné spíše ve voňavkářství. Jedním z nich je právě eukalyptus radiata, neboli blahovičník zářivý, nazývaný dříve také jako „horečkový strom“. Jedná se o druh blahovičníku, jehož silice je jemnější než silice blahovičníku kulatoplodého, proto je to jeden z nejvhodnějších druhů eukalyptů pro děti, je rovněž vhodnější pro těhotné ženy.

Eukalyptus pro zdraví

Tato silice se výrazně uplatňuje jako podpůrný prostředek v oblasti nosních, ušních a krčních onemocnění, kdy usnadňuje vykašlávání, dýchání, pomáhá při zánětech nosních dutin, odstraňuje bolest v krku. Kromě toho také snižuje horečku, mírní bolesti hlavy. Eukalyptus má silné antiseptické, antivirové a protistafylokokové účinky.

Uvádí se, že rozprašovací emulze 2% eukalyptové silice zahubí 70% stafylokoků ve vzduchu. Kromě nachlazení a problémů s dýchacími cestami se eukalyptus rovněž uplatní při střevních potížích, kdy působí protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity. Uplatňuje se dále jako diuretikum, při snižování hladiny krevního cukru nebo jako stimulant srdeční činnosti.

Eukalyptus v péči o pleť

Pro své účinky našel využití také v kosmetické oblasti – je vhodný zejména nečistou, mastnou a unavenou pleť. Působí hojivě a dokáže aktivizovat podkožní pojivo. Používá se hojně také do masážních olejů a emulzí určených pro namožené svaly, má rovněž deodorační účinky. Při zevním použití na pleť je třeba používat jen nízké koncentrace eukalyptové silice, neboť může dráždit oči a způsobit zčervenání pokožky.ašovací emulze 2% eukalyptové silice zahubí 70% stafylokoků ve vzduchu. Kromě nachlazení a problémů s dýchacími cestami se eukalyptus rovněž uplatní při střevních potížích, kdy působí protiprůjmově a vypuzuje střevní parazity. Uplatňuje se dále jako diuretikum, při snižování hladiny krevního cukru nebo jako stimulant srdeční činnosti.

Působení esenciálního oleje Eukalyptus na psychické úrovni

Eukalyptus má blahodárné účinky nejen na tělo, ale i psychiku, kdy nám pomáhá uspořádat myšlenky, posiluje koncentraci, zlepšuje logické myšlen, tlumí záchvaty úzkosti a panického strachu a působí antidepresivně.

Eukalyptová silice se doporučuje kombinovat se silicí levandulovou, citronovou, citronelovou, meduňkovou, borovicovou, růžovou, rozmarýnovou, mátovou nebo tea tree olejem.

Kontraindikace

pro využití eukalyptového oleje je především epilepsie či jiná onemocnění způsobující záchvaty, dále astma. Těhotné ženy a děti by se měly vyhnout silici eukalyptu globulus a používat olej z eukalyptu radiata.

Eukalyptus a praktické využití

Esenciální olej Eukalyptus BioAroma

Dezinfekce vzduchu – do aromalampy nakapeme samotný eukalyptus, případně kombinaci eukalyptus, máta, rozmarýn, lze kombinovat i s tymiánem. Dle objemu misky použijeme 3-8 kapek silice.

Uvolnění ucpaného nosu – první možnost – nakapeme 2 kapky oleje na kapesníček a vdechujeme; druhá možnost - do nádoby nalijeme asi 2l horké vody, přidáme 2 kapky eukalyptového oleje a inhalujeme alespoň 2x denně po dobu 5ti minut.

První pomoc při chřipce, nachlazení – do teplé koupele nakapeme asi 10 kapek eukalyptové silice, kterou je vhodné rozmíchat v základním oleji nebo v troše plnotučného mléka. Eukalyptový olej lze v tomto případě smíchat např. s olejem mátovým, borovicovým, případně rozmarýnovým. Vhodná je k těmto účelům rovněž silice tea tree. Pokud budeme používat mix silic, konečné množství se nemění – do koupele přijde celkem cca 10 kapek! Silice přidáváme těsně před tím, než se ponoříme do vody. V teplé lázni odpočíváme optimálně 15 - 20 minut, po koupeli je třeba relaxovat ve vyhřáté posteli. Tímto způsobem lze v počátku onemocnění zastavit rozvoj choroby.

Uvolnění dýchacích cest, vykašlávání – do 100ml základního oleje (např. jojobového či mandlového) použijeme cca 1% eukalyptové silice. Počítáme, že 1ml silice je 30 kapek. Eukalyptový masážní olej pak vtíráme do hrudníku.

Péče o mastnou, aknózní pleť – eukalyptovým olejem můžeme obohatit kosmetické základní krémy, masky či pleťová mléka. Koncentrace eukalyptové silice v kosmetice by se měla pohybovat kolem 1%, v případě 50ml pleťového krému či masky můžeme tedy přidat 5-15 kapek silice, pokud je krém spíše na bázi vody, kloníme se k nižší koncentraci – tedy k 5ti kapkám. Uvedené koncentrace jsou vhodné pro dospělé osoby!

100% přírodní eukalyptový esenciální olej zakoupíte zde.

Autor: Bára Pavelková

Použitá literatura:

Praktická aromaterapie, B. Nováková, Z. Šedivý; Praha:Pragma, 1996;

www.bfr.bund.de, www.aetherische-oele.net

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Chcete každý měsíc slevy na vybrané produkty?
Zanechte mi zde svůj e-mail, na který vám mohu každý měsíc poslat zprávu se slevami na vybrané produkty nebo akcí pouze pro členy Bio & Aroma. Děkuji za důvěru 💙

VAŠE ZKUŠENOSTI

24h Obnovující krém proti vráskám 

*****

Krétská všestranná mast s včelím voskem

*****

Mandlový olej vhodný pro citlivou pleť

*****

Používám již pár let a nedám na něj dopustit. Na moji pleť, která je často suchá a nebo trpěla na akné je nejlepší. Vše se srovnalo a pleť je po použití vždy rozzářená a hezká celý den. A vrásky zatím nemám. 34 let.

Tato mast mi doma nesmí nikdy chybět. Používám jak na suché rty, nebo když se u dětí objeví ekzém, nebo na spoustu dalších věcí co mě napadnou. Je to super věcička.                                            

S produkty které prodáváte jsem byla vždy spokojená a jsem i nyní. Děkuji Vám že pomáháte ženám které tuto kosmetiku potřebují a přeji aby se i Vám dařilo v prodeji těchto krásných vůní.
Žaneta N.Žaneta N.Vlasta L.
Copyright BioAromakosmetika 2014 - 2023 Všechna práva vyhrazena