Atopický ekzém - Co pomáhá
Blog
Kosmetická výzbroj (nejen) na hory
11.02.2020
Kosmetická výzbroj (nejen) na hory
Ať už se chystáte na hory nebo mrazivé zimní dny trávíte ve městě, vaše pleť potřebuje v tomto období extra péči. Vítr, mráz i studené zimní sluníčko ... číst celé
Zobrazit všechny články

Bio&Aroma Magazín / Atopický ekzém

Atopický ekzém neboli atopická dermatitida je velice úporné dědičné kožní onemocnění postihující zejména kojence od 3 měsíců věku a to obvykle do 2 let. Ekzém začíná obyčejně na tvářích, čele, rozšiřuje se postupně na celou hlavu a dále na končetiny a trup. Svého vrcholu choroba dosahuje obvykle v 10ti měsících, kdy se dítě začíná více pohybovat a potit. Pokud atopický ekzém přetrvává i po dosažení 2 let, jedná se s pravděpodobně o chronickou formu onemocnění.

Atopická dermatitida je charakteristická červenými, suchými, šupinatými skvrnami či drobnými  puchýři, které jsou výrazným způsobem svědivé. Setkat se můžeme i s mokvajícími skvrnami na pokožce. Všechny tyto příznaky jsou důsledkem špatné funkce kožní bariéry. Postižena bývá obvykle vlasová část hlavy, obličej, ruce, zápěstí a partie pod koleny, projevy atopického ekzému však mohou zasáhnout jakoukoli část těla. Postižení jedinci mají tendenci si ekzém škrábat, což může být nebezpečné, neboť si mohou do ran lehce zanést bakteriální infekci, vytvoří se puchýře naplněné hnisem a poté stupy, případně i jizvy.

Tato choroba se často vyskytuje u osob, které jsou postiženy alergiemi, astmatem nebo zažívají stres. Vyvolávací faktorem však může být rovněž extrémní počasí, pocení, nejrůznější chemické látky.

Atopický ekzém může být vyvolán a často se zhoršuje také potravinami, obvykle se jedná o potraviny, které jsou zároveň častými alergeny :

 

 • kravské mléko,
 • vlašské ořechy,
 • rajčata,
 • celer,
 • citrusové plody a šťávy,
 • čokoláda,
 • vejce,
 • ryby.

 

Kromě potravin atopický ekzém zhoršují rovněž inhalační alergeny jako peří, roztoči a prach, zhoršení však pozorujeme i v období zvýšené psychické a fyzické zátěže organismu – tedy při výrazném stresu či při onemocněních – nachlazení, chřipce, angíně, tedy v období, kdy je tělo z nějakého důvodu oslabeno. V případě žen je atopický ekzém ovlivňován také hormonálními výkyvy v období menstruace, menopauzy, těhotenství.

Dermatologové obvykle při léčbě atopické dermatitidy sahají ke kortikoidům. Jedná se o syntetické chemické látky na bázi hormonu kortizolu, které jsou aplikovány obvykle ve formě mastí či krémů a to lokálně přímo na postižené oblasti kůže. Při dlouhodobé aplikaci kortikoidů se kůže postupně ztenčuje, může docházet ke změnám pigmentace nebo lokálním striím. Kortikoidy neřeší příčinu, jen ekzém potlačují. Po vysazení kortikoidů může nastat náhlé zhoršení stavu kůže a opětovné vzplanutí ekzému.

Jak si můžete při atopickém ekzému pomoci?

 • Omezte kontakty s alergeny
 • Posilujte imunitu
 • Sprchujte se vlažnou vodou, následně kůži promažte
 • Omezte přísun cukru (mění Ph těla, ekzém reaguje na každou změnu Ph)
 • Udržujte krátké nehty, v noci noste bavlněné rukavice (prevence rozškrábání kůže ve spánku)
 • Veďte si potravinový deník - zde si zapisujete jídelníček a případné zhoršení ekzému.

Používejte pouze čistě přírodní kosmetiku a jemná mýdla (a i ta velmi málo). Omezte koupání a raději využívejte rychlou sprchu. Kůži je potřeba neustále promašťovat, aby nevznikaly praskliny v kůži v přesušených oblastech.

Pro tento účel se skvěle hodí čistý olej, například mandlový, který obsahuje řadu vitamínů a pomáhá správné funkci kožní bariéry nebo speciálně namíchaná přírodní mast na ekzémy.

Další informace můžete najít i na webu http://biolekar.cz/

Novinky z našeho blogu

Kosmetická výzbroj (nejen) na hory
11.02.2020
Kosmetická výzbroj (nejen) na hory
Ať už se chystáte na hory nebo mrazivé zimní dny trávíte ve městě, vaše pleť potřebuje v tomto období extra péči. Vítr, mráz i studené zimní sluníčko ... číst celé
Věčné dilema vánočních dárků
21.11.2019 Beauty tipy
Věčné dilema vánočních dárků
Ačkoliv s kamarádkami probíráte vše od A do Z a máte jasné představy o jejich vkusu, výběr toho správného dárku může být náročný. Pokud se vám nedostá... číst celé
Jak využívat esenciální oleje
Jak využívat esenciální oleje
Esenciální oleje jsou vonné látky, které se získávají z přírodních rostlinných silic. Pár kapek olejíčku v sobě obsahuje obrovskou koncentraci látek, ... číst celé
6 Bylinek pro krásu
10.07.2019 Beauty tipy
6 Bylinek pro krásu
Péče o kůži je komplexní záležitost. Pokud chceme, aby naše kůže zářila zdravím, je třeba se o ni starat z vnějšku i zevnitř. Jen tak můžeme docílit c... číst celé
Doprava

Zásilkovna 55 Kč

Geis, Česká pošta 99 Kč

Slovenská pošta 3,7 EUR

Doprava zdarma do zásilkovny nad 1500,-Kč

Copyright BioAromakosmetika.cz 2014 - 2020 BioAromakosmetika.cz je eshop s řeckou přírodní kosmetikou ze slunné Kréty.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.