Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Úvod » BioAroma Magazín » Beauty tipy » Strie v těhotenství

Strie v těhotenství? Poradíme vám jak na ně.

těhotenské bříško

Pokožka žen v průběhu těhotenství prochází nejrůznějšími změnami. Nejčastěji se ženy obávají těhotenských strií, drobných jizviček, které vznikají na základě popraskání elastických vláken pokožky.

Elastická vlákna nepraskají na povrchu, ale v hlubších vrstvách vaší kůže. Nejvíce ohrožená jsou prsa, stehna a bříško v místech, kde je zvýšené napětí kůže. Strie mohou vznikat také díky hormonálním vlivům a rychlému zvýšení hmotnosti. Nejvíce se vytváří strie v těhotenství v šestém měsíci, kdy se nejvíce mění tělo z hlediska váhového i hormonálního.

Strie jsou drobné jizvičky o velikosti asi 1 cm. Mohou se slévat dohromady a tím se vytvoří nehezké linie na kůži. Jejich barva se často mění od světle růžové po fialovou. Časem vyblednou, ale vidět jsou pořád v jemně růžovém nádechu. Nejde o žádný lékařský problém, ale z estetického hlediska mohou strie ženy obtěžovat.


Prevence proti striím

K prevenci proti vzniku strií je doporučeno ohrožené části těla promazávat a masírovat (i zde se o sebe musíme aktivně starat) některým ze speciálních přípravků na strie. V těhotenství bychom měly věnovat zvláštní pozornost výběru kosmetiky. Složky obsažené v kosmetických přípravcích pronikají přes kůži do krve a následně k miminku. Proto bychom se měly vyvarovat chemického složení kosmetiky, kde některé složky mohou i škodit. Zaměřte se raději na přírodní kosmetiku, abyste měla jistotu, že miminku neublížíte. Vhodné jsou čisté rostlinné oleje, jako např. mandlový, avokádový nebo jojobový nebo vyzkoušejte již namíchané olejové směsi a krémy proti striím. Vyzkoušejte například krém na strie s měsíčkem a diktamem nebo Olej proti striím s kokosovým olejem a měsíčkem.

Měsíček se v těchto přípravcích používá pro jeho výjimečné hojivé schopnosti, takže i pokud se vám již nějaké strie objevily, přípravky s měsíčkem nebo třezalkou napomůžou

Přípravky proti striím používejte od prvních dnů těhotenství, ale také po porodu při kojení, kdy kůže prsou neustále pracuje.

O svou pokožku pečujte pravidelně a nečekejte, až vám naroste bříško. Hluboké vrstvy pokožky můžete trénovat pravidelným cvičením. Lepší pružnost pokožce dodá také kolagen a je tedy vhodné konzumovat produkty, které jej obsahují. Při sprchování si dopřejte střídavě studenou a teplou sprchu.


Objevily se vám strie?

Někdy, i když se o svou kůži poctivě pečujeme, se strie objeví. Velkou roli v tomto případě hraje genetika. Pokud se to stane i vám, nezoufejte, pokračujte dál v pravidelné péči a masáži a tím zmírníte viditelnost strií, rychleji vyblednou a je velká šance, že se stáhnou a po striích vám zbydou jen malé tenké, sotva viditelné čárky.