Esenciální olej Jalovec a jeho použití

Esenciální olej Jalovec jeho použítí a účinky

Esenciální olej jalovec, účinky, použití

Jalovec je 1-3 m vysoký stálezelený jehličnatý keř či nižší strom, který kvete zjara nazelenalými kvítky, jeho semena dozrávají na rostlině několik let a mění barvu ze zelené na modrou a nakonec černou. Jalovec byl využíván již lidmi v období prehistorickém, tento fakt byl doložen nalezišti u švýcarských jezer. Jalovec byl využíván zejména jako vykuřovadlo - staří Řekové jej využívali jako účinný nástroj proti epidemiím, naproti tomu Tibeťané jej používali k ceremoniálním účelům. Mnohé civilizace věřily, že dokáže odhánět zlé duchy. Ve středověku platil jalovec za všelék (na Balkánském poloostrově je tak vnímám dodnes), například ve francouzských nemocnicích bylo jeho pálení využíváno v boji proti šíření neštovic.

Jalovec se vyskytuje hojně na území Chorvatska, Bosny a Srbska, ale nalezneme ho v celé Evropě.


Esenciální olej z jalovce a zdraví

Hlavním účinkem jalovcového oleje je podpora toku lymfy a odvod zplodin látkové přeměny z těla, jedná se tedy o čistící účinek. Proto je jalovcová silice využívána v mnoha masážních olejích i dalších kosmetických přípravcích.

Jalovec má dále zklidňující, sedativní, diuretický a antiseptický účinek, posiluje žaludek, zmírňuje menstruační bolesti, revmatismus a urychluje hojení ran. Esenciální olej z jalovce je prohřívací a prospívá při chronické únavě, dále prospívá lidem se studenými končetinami a bolestmi zad.

Silice se užívá jednak ve formě masáží, dále například ve formě obkladů, kdy teplé obklady se hodí na bolesti zad, menstruační bolesti či revmatismus, naproti tomu studené obklady se hodí na bolest hlavy a otoky. Silici můžeme samozřejmě také inhalovat a pro případ zmírnění rýmy a nachlazení. Jalovcový olej je nedráždivý a lze jej používat i ve vyšších koncentracích a to např. až 10%.


Působení jalovcového oleje na psychiku

Jalovcové velice svěží, ostré aroma je psychologicky spojeno se schopností rozpouštět a čistit, přičemž se samozřejmě jedná se o duchovní očistu. Jalovec celkově narušuje psychologickou stagnaci a pro svoji schopnost stabilizace vůle je vhodný pro osoby, které si připadají opomíjenéi a jejich myšlenky se točí kolem starostí, napětí a traumatických vzpomínek, dále pro osoby, které se cítí nepochopeny ze strany okolí, trpí nízkým sebevědomím a stahují se do sebe a pozadí. Jalovec těmto osobám pomáhá zbavit se starostí, obav ze selhání, pomáhá zbavit se stagnace a izolace, nahrazuje je otevřeností. Pomáhá překonávát chuť na alkohol, při nutkání k pití, rozetřete 2 kapky jalovce v dlani s inhalujte.


EO Jalovec v péči o pleť

Jalovec se používá v kosmetice zejména při péči o nečistou, aknózní pleť, dále o pleť postiženou nejrůznějšími dermatitidami a ekzémy. Jalovcová silice působí jednak antisepticky, astringentně a dále pak odvádí toxiny, tonizuje pleť a urychluje hojení ran. V neposlední řadě jalovec brání tvorbě jizev. Používá se například také pro eliminací otoků, např. opuchlého obličeje například ve formě pleťové vody či tonika, případně obkladu. Na celulitidu a oteklé nohy se používá ve formě masážního oleje či krému.

Jalovcová silice se doporučuje kombinovat například se santalem, bergamotem, levandulí, rozmarýnem a citrusy.

Jalovci by se měly vyhnout těhotné ženy. Osoby se zánětem ledvin by si neměly jalovcovou silici „ordinovat“ samy, měly by se poradit s odborníkem.

ESENCIÁLNÍ OLEJ JALOVEC V PRODUKTECH BIOAROMA :

Upozornění

Tento článek slouží pouze pro informační účely. Pokud máte zdravotní problémy,jste těhotná nebo kojící žena, poraďte se o využití bylin a jejich výtažků s odborníkem.

Autor: Bára Pavelková

Zdroje:

Praktická aromaterapie, B. Nováková, Z. Šedivý; Praha:Pragma, 1996

Aromaterapie pro léčení duše, G. Mojay; Praha: Alternativa, 2013

Lexikon přírodní medicíny, A. Iburg; Dobřejovice: Rebo, 2008

Bobulovité, užitkové a léčivé rostliny, J. Grau, R. Jung, B.Münker; Praha: IKAR, 1996

Novinky z našeho blogu

Jak využívat esenciální oleje
Jak využívat esenciální oleje
Esenciální oleje jsou vonné látky, které se získávají z přírodních rostlinných silic. Pár kapek olejíčku v sobě obsahuje obrovskou koncentraci látek, ... číst celé
6 Bylinek pro krásu
10.07.2019 Beauty tipy
6 Bylinek pro krásu
Péče o kůži je komplexní záležitost. Pokud chceme, aby naše kůže zářila zdravím, je třeba se o ni starat z vnějšku i zevnitř. Jen tak můžeme docílit c... číst celé
Přírodní kosmetika BioAroma proti akné v mládí i dospělosti. Jak na to?
28.06.2019 Akné
Přírodní kosmetika BioAroma proti akné v mládí i dospělosti. Jak na to?
Léčba aknózní pleti vyžaduje kvalitní péči o pleť se správnými a účinnými přípravky proti akné. S přírodní řeckou kosmetikou BioAroma z Kréty se koneč... číst celé
Olivový olej kouzlí nejen v kuchyni. Je skvělý i pro pleť, vlasy a tělo!
Olivový olej kouzlí nejen v kuchyni. Je skvělý i pro pleť, vlasy a tělo!
Olivový olej se vyrábí lisováním oliv a je základem středomořské stravy. Je bohatý na minerály a vitamíny, včetně vitamínu A, D, K a E a jeho antioxid... číst celé
Doprava

Zásilkovna 45 Kč

Geis, Česká pošta 99 Kč

Slovenská pošta 3,7 EUR

Doprava zdarma nad 1500,-Kč

Copyright BioAromakosmetika.cz 2014 - 2019 BioAromakosmetika.cz je eshop s řeckou přírodní kosmetikou ze slunné Kréty.
 
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.